a

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Mart ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2024 dönemine ait Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi'ni (Tarım-GFE) açıkladı. Verilere göre, mart ayında tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 49,93, aylık yüzde 1,16 oranında arttı.

Tarım-GFE, çiftçinin tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirmek için satın aldığı girdilerin fiyat değişkenliğini izlemek amacıyla hesaplanıyor. Mart ayında endeks, bir önceki aya göre yüzde 1,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,67, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,93 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 37,50 arttı.

Ana Gruplardaki Değişimler

Ana gruplarda, tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,81, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde ise yüzde 3,35 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksi yüzde 46,74, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksi yüzde 72,55 oranında arttı.

En Yüksek Artışlar

Yıllık değişimin en yüksek olduğu alt grup yüzde 165,31 ile veteriner harcamaları oldu. Aylık değişimde ise en yüksek artış yüzde 7,04 ile tohum ve dikim materyalinde görüldü.

TÜİK verileri, tarımsal girdi maliyetlerindeki artışın çiftçiler üzerinde yarattığı baskıyı gözler önüne seriyor ve sektörün maliyetler açısından zor bir dönemden geçtiğini gösteriyor.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Massey Ferguson’dan Kişiye Özel Traktörler: MF By You Programı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x