a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Tarımsal kuraklık yerini yüksek rekolte beklentisine bıraktı

Tarımsal kuraklık yerini yüksek rekolte beklentisine bıraktı

Türkiye'nin en büyük tarım havzası olarak bilinen Konya Ovası'na düşen son yağışlar çiftçilerin yüzünü güldürdü, yüksek rekolte beklentisini artırdı.

Türkiye’nin en büyük tarım havzası olarak bilinen Konya Ovası’na düşen son yağışlar çiftçilerin yüzünü güldürdü, yüksek rekolte beklentisini artırdı.

Yağışların artmasıyla beraber kıraç alanlardaki üretimde de artış yaşanacağını ifade eden Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Özellikle kış ayları sadece Konya Ovası’nda değil, ülke genelinde çok büyük kuraklık yaşandı. Konya Ovası Şubat ayında başlayan yağışlı periyot, devamında Mart ayında da çok güzel yağışlar aldı. Nisan ayının ilk yarısında da kayda değer yağışlar aldık. Tabii bu durum tarımsal alanda çok rahatlattı.

Konya Ovası’nda uzun yıllar ortalamasına baktığımız zaman yağışın iyi olduğu yıllarda 2 milyon ton civarında buğday rekoltesi 1 milyon ton civarında da arpa rekoltesi var. Yine beklediğimiz yağışları aldığımız takdirde Konya ovasında 3 milyon tonun üzerinde hububat rekoltesini elde etme şansımız devam ediyor” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Dere taştı, domates serası sular altında kaldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x