a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

Zeytin posasından gübre hammaddesi

Zeytin posası suyunun Aydın’da, çilek üretiminde kullanılan gübrelerinin üretiminde hammadde olarak kullanılması için çalışma başlatıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi, ADÜ Sultanhisar Meslek Yüksekokulu ve özel bir zeytinyağı işletmesi iş birliğinde yürütülen proje ile zeytin ve zeytinyağı yan ürünlerinin çilek sektöründe kullanılmasına yönelik çalışma yürütülüyor.

Bu çalışmalar kapsamında zeytin posası suyunun çilek üretiminde kullanılan gübrelerin üretiminde kullanılması planlanıyor.

Bu sayede zeytin posası suyu üretim için kullanılacak, hem de çevreyi kirletici etkisi ortadan kaldırılacak.

aw507767 05
aw507767 03

Proje ile ilgili olarak konuşan Sultanhisar Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Savaş Duman, Sürdürülebilir tarım ve organik tarımın çevre ve insan sağlığı açısından önemine değindi ve “Zeytinyağı fabrikalarının atık yan ürünlerinden olan zeytin posasının organik gübreleme materyali olarak kullanım olanaklarının geliştirilmesine yönelik projeler yapmak büyük önem arz etmektedir.” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Antalya Orman Çiftliği’nde buğday tohumları filizlendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x