a

Buzağıların sağlıklı gelişiminde başlangıç yemlerinin etkisi büyük

Çiftlik hayvanlarının en hassası olan buzağıların sağlıklı ve dengeli beslenmesi, büyümeleri ve gelişimleri açısından kritik önem taşıyor.

Çiftlik hayvanlarının en hassası olan buzağıların sağlıklı ve dengeli beslenmesi, büyümeleri ve gelişimleri açısından kritik önem taşıyor.

Buzagi

Doğumundan itibaren sağlıklı beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği büyük oranda artıyor. Hayat boyu süt verimi ise yüzde 30 ila yüzde 50 oranında artış gösteriyor. Ağız sütünün diğer adıyla kolostrumun buzağılara doğumdan sonra mümkünse bir ya da iki saat içerisinde 4 lt olarak steril bir şekilde verilmesi ve üç gün mutlaka devam edilmesi gerekiyor. Sıvı gıdaların hijyenik koşullarda 38°C- 42°C sıcaklıkta verilmesi gerektiğini belirten Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu, hayvanların aynı zamanda yeterli vitamin ve mineral ile desteklenmelerinin şart olduğunu vurguladı. Kılcıoğlu, buzağıların performansının ve üretkenliğinin artırılmasında buzağı başlangıç yemleri tüketiminin de önem taşıdığını açıkladı.

Buzagi3

Buzağıların sağlıklı büyümesi ve gelişimi doğumundan başlayarak ilk 6 aya kadar büyük önem taşıyor. Doğumundan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği büyük oranda artıyor. İlk tohumlaması 14 ya da 15. ay yerine 12 ya da 13. ayda, ilk buzağılaması ise 23 ya da 24. ay yerine 21 ya da 22. ayda gerçekleşiyor. Hayat boyu süt verimi yüzde 30 ila yüzde 50 oranında artıyor. Buzağı beslenmesi ve gelişiminde vitamin-mineral desteği ve başlangıç yemlerinin de oldukça önem taşıdığını ifade eden Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu,sağlıklı gelişim için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. 

2 1 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

2 bin metrede kovanından çıkmadan satılıyor

HIZLI YORUM YAP

2 1 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x