a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

wiCow bu sistemle buzağı ölümlerini en aza indiriyor

wiCow yüksek doğruluklu kızgınlık alarmıyla tohumlama başarısını sağlar. Doğru doğum zamanını kullanıcılarına bildirerek anne inek ve yeni doğan buzağının yaşama şansını artırır.

wiCow yüksek doğruluklu kızgınlık alarmıyla tohumlama başarısını sağlar. Doğru doğum zamanını kullanıcılarına bildirerek anne inek ve yeni doğan buzağının yaşama şansını artırır.

wiCow Ceo’su Tolga Çırak, bu sistemin anne ineğin ve buzağı ölümlerinin önüne geçtiğini belirterek, tohumlamada elde edilen başarıyı anlattı.  

wiCow’un hayvanlar üzerindeki olumlu etkisi wiCow Ceo’su Tolga Çırak şöyle anlattı;

Doğumun yaklaştığını 24 saat öncesinden haber veren bir sistem bu yüzde 90 oranında bir başarımız var. Bu da aslında biyolojik sınırlarda olan bir başarı. Bu sistem ile 24 saat içerinde uyarı veren bir inek doğumu gerçekleştiremiyor ise, siz aldığınız uyarı sayesinde hem anne ineğin hem de buzağının ölmesinin önüne geçmiş oluyorsunuz. Bazı noktalarda buzağı ölümlerine engel olamıyorsunuz tabi ki örneğin rahimde ölmüş olan buzağı ile ilgili bir çözümümüz yok. Bizim burada yaptığımız şey aldığımız uyarı ile birlikte hayvanın doğuramadığını anlayıp anne ineği kurtarmak.

wicow

Bir diğer önemli artısı buzağının doğumdan sonraki 2 saat içerinde kolostrum dediğimiz ağız sütünü almış olması lazım ağız sütünü zamanında alan buzağının yaşama şansı çok daha yüksek oluyor. Şöyle ki bu sistem size doğumun başladığını haber verdiği için buzağının alması gereken ağız sütü zamanında vermiş oluyorsunuz. Ağız sütünü 2 saat içerisinde içmeyen buzağıların dirençleri daha düşük oluyor. Besici onu yaşatmak için daha maliyetli bir ilaç tedavisine başlamak zorunda kalıyor.

Bu sistemin birçok anne ineğin ve buzağının hayatını kurtardığını belirten wiCow Ceo’su Tolga Çırak, “bu sistem hayvanın kızgınlık döneminin anlaşılmasında da oldukça etkili. Bizim ürünlerimizi kullanan çiftçilerimizin tohumlama başarılarında bir artış gördük. Doğum öncesinde ve doğum sonrasında bu ürün kullanıldığında hayvanın rahminin tamamen temiz olduğunu ve tohumlamaya hazır olduğunu anlayabiliyorsunuz. Hayvanın kızgınlık dönemini hissettiriyor olması onun tohumlamaya müsait olduğunu göstermiyor. Doğum sürecini baştan sona yönetmek tohumlamada başarı şansınıza çok daha artırıyor” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Yeşilırmak’ta üzen görüntüler: Balıklar böyle çırpındı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x