a

Yem Bitkileri desteği yarın hesaplara yatıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Kıvırcık ve Karacabey merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira, bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Kıvırcık ve Karacabey merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira, bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz” dedi.

Bakan Pakdemirli, daha sonra “Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları” kapsamında Tarım İl Müdürlüğünde değerlendirmelerde bulundu.

Balıkesir’deki tarımsal üretimin 2’ye, 3’e katlanması gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, kentteki her türlü ihtiyaca destek vereceklerini söyledi.

Pakdemirli, son 18 yılda Balıkesir’e 14,3 milyar lira yatırım ve destek yaptıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“2020’de buğdayda yüzde 22, arpada yüzde 16, çeltikte de yüzde 18 fark vererek fiyatlardan büyük bir memnuniyet aldık. Hibe programlarımız kapsamında, 468 projeye 260 milyon lira hibe verdik. Balıkesir’de son üç yılda ormancılık faaliyetleri kapsamında, dile kolay 70 milyon ağaç diktik. Bu, belki bize değil ama geleceğimiz, çocuklarımız için son derece önemli. İki mesire yeri ve 5 bal ormanı yaptık. 20 milyon lira da orman köylerine ORKÖY desteği verdik.”

“Koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz”

Hayvancılıkla uğraşanlara müjdeler veren Pakdemirli,  “Hayvancılık anlamında kıvırcık ve Karacabey merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira, bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz. Bu cuma günü de 36 milyon lira yem bitkileri desteğini ödeyeceğiz.

Balıkesir’de yetiştiricilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Tarıma ve hayvancılığa yatırım yapanın her zaman yanındayız. Şimdi tabi ki kırsala destek zamanı. İPART 9. başvuru çağrıları toplamında hibe miktarı 43,5 milyon lira olan 46 proje onaylandı. Bize daha çok projeyle başvurun, biz de daha çok pay verelim. Proje sayılarını mutlaka artırın, Balıkesir’in 43,5 milyon liradan daha fazla pay almasını istiyorum.”

Pakdemirli, bu yıl Karadağ ve Kazdağları bal ormanlarını kuracaklarını ve arıcıların bu sayede 6 milyon lira ek gelir sağlayacağını vurguladı.

Ayvalık Doğal Yaşamı Koruyor projemiz, Kazdağları Milli Parkı Hasan Boğuldu ve Pınarbaşı günübirlik dereleri taşkın projelerini yapıyor olacağız. 7 bin 500 kınalı keklik ve 1000 sülün salınımıyla yaban hayvanlarının korunumu ve su ihtiyacı için Su Pınarı projesini yapacağız.”

Kaynak:İHA

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Adana’da milyonlarca arı telef oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.