a

“Bursa siyahı” incirde hedef dünya pazarı

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, "Bursa siyahı" incirin uluslararası piyasalarda tanınması ve uygun maliyetlerle pazarlanmasının ülke tarımına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, “Bursa siyahı” incirin uluslararası piyasalarda tanınması ve uygun maliyetlerle pazarlanmasının ülke tarımına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Uludağ İhracatçı Birliklerinden (UİB) yapılan açıklamaya göre, lezzeti, raf ömrü ve kalitesiyle yurt dışında büyük bir beğeniyle tüketilen, İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren Bursa siyahının daha fazla tanıtılması ve uygun maliyetlerle pazarlanması için çalışmalar sürüyor.

incir1

Bu konuda Ticaret Bakanlığının da desteğini alan UYMSİB, düzenlediği Ur-Ge Projesi kapsamında üretici firmalara yönelik eğitim çalışmalarının üçüncüsünü gerçekleştirdi. “Bursa Siyahı İncirinin Bilinirliğinin Çeşitli Coğrafyalarda Artırılması” başlığıyla düzenlenen eğitime Ur-Ge kümesinde yer alan 12 firmanın temsilcileri katıldı.

Firmalar, maliyet düşürme faaliyetlerinde doğru tekniklerin seçimini yapabilmeleri için yetkinlik kazanmak, çevik bir şekilde maliyetlerin düşürülmesi konusunda yol haritası oluşturmak ve bu bilgiler ışığında Bursa siyahının çeşitli coğrafyalarda tanıtılması faaliyetini artırmak amacıyla hareket ediyor.

Yazgan, çevrim içi etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Bursa siyahının tanıtımı ve pazarlaması süreçlerinin daha da geliştirilmesi adına birlik olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini aktardı.

incir3

Böyle önemli bir ürünün üretimi, tanıtımı ve pazarlamasının daha da geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Yazgan, “Bursa siyahı bizim için çok çok önemli. Şehirle özdeşleşmiş, dünya pazarında rakibi ve ihracatında limiti olmayan özel ve önemli bir ürün. Bazen üretimde kendi içimizde yaptığımız yanlışlar nedeniyle ürünü, kendimizle rekabet eden bir ürün haline getirdik. O yüzden Ur-Ge Projesi bu ürün için çok önemli bir çalışma. Rakibi olmayan böyle değerli bir ürünün uluslararası piyasalarda tanınırlığının ve arkasından uygun maliyetlerle pazarlama anlamında tüketicilere sunulmasının ülke tarımına büyük katkılar sunacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğitmenler Naz Tezcan ve Ece Usluel Sezen tarafından verilen eğitimlerde “Üretimde Maliyeti Düşürme Yöntemleri” konusu yalın üretim ve israf ana başlıklarında ele alındı.​​​​​​​​​​​​​​

Kaynak: AA

0 1 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Fatsa’da örtü altı çilek yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

HIZLI YORUM YAP

0 1 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x