a
Küçükbaş Festivali Bursa 2021
Küçükbaş Festivali Bursa 2021

Küresel iklim Altın Susam’ı da vurdu

Ula’nın Gökova Körfezi havzasında yıllardır geleneksel yöntemlerle yetiştirilen organik susam hasadı başladı.

Ula’nın Gökova Körfezi havzasında yıllardır geleneksel yöntemlerle yetiştirilen organik susam hasadı başladı. Japonlar tarafından büyük ilgi gören ve geleneksel yemekleri Suşi yapımında kullanılan sarı susamda küresel iklim değişikliğine pandemi de eklenince rekolte yarı yarıya düştü.


Havası ve toprağı nedeniyle Muğla bölgesinde sadece Gökova havzasında yetişen altın sarısı susam, Haziran ayında ekimi yapılıyor. Eylül ayında ürünlerin kesilmesi ve kurumaya bırakılmasının ardından Eylül ayı sonu ve Ekim ayı başında geleneksel yöntemlerle ana ürün çırpılarak çıkarılıyor.
Tadı iyotlu rüzgardan kaynaklanıyor. Gübre kullanılmadan organik olarak yetiştirilen sarı susam, yağ oranı ve aroması ile dikkat çekerken ürün hasadına kadar sulama yapılmıyor. Gökova Körfezi’nin iyotlu rüzgarının ayrı bir tat oluşturduğu altın sarısı Gökova Susamındaki rekolte düşüklüğü ve Covid-19 salgını sonrası fiyatın bu yıl 15 lira olması bekleniyor.

altin susam

Türkiye’nin susam üretiminin yüzde 11’inin Muğla’dan karşılanıyor. Geleneksel yöntemler ile organik sarı susamın yetiştiği tek yörenin Gökova Bölgesi olurken, ülke genelinde üretilen susam miktarında Antalya ve Manisa’dan sonra Muğla üçüncü sırada yer alıyor. Gökova bölgesinde yıllık ortalama Bin 450 ton susam üretilirken, bu yıl rekoltenin daha da düşük olduğu açıklandı.

altin susam1

Gökova’da susam üreticisi Şenol Sarı, Gökova’nın sarı susamında bu yıl rekoltenin düşük olduğunu söyledi. Sarı, “Yağmur yağmadığından, havaların sıcak gitmesinden dolayı susam olmadı. Gökova susamı dünyada birinci olan, kalitesi yüksek olan, aroması yüksek olan susamdır. Genellikle ihracata gider. Avrupa ülkelerine Fransa, İngiltere ve Japonya. Japonya ağırlıklıdır” dedi.

Kaynak: İHA

0 0 0 1 1 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Hayvan damında ürettikleri salçayı vatandaşa yedireceklerdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 1 1 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x