a
Growtech Antalya Tarım Fuarı 2021
Growtech Antalya Tarım Fuarı 2021

“Tarımın fiyatlama sorunu var çözüm planlamada”

TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, gıda ve gübre fiyatlarını Çiftçiden Haber‘de değerlendirdi.

TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, gıda ve gübre fiyatlarını Çiftçiden Haber‘de değerlendirdi.

Bir ülkenin bağımsızlığı gıda bağımsızlığından geçer diyen TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, “ her şeyden önce kendi öz kaynaklarımızı yeterli şekilde kullanmaya başlamamız gerekiyor. Yurtdışında pahalı olan gübre fiyatlarını iç pazarda minimum karlarla çiftçimize ulaştırmak için çaba sarf etmeliyiz. Burada devletimize ciddi bir sorumluk düşüyor. Alış fiyatlarını kontrol altında tutarak fahiş farklılıklar var ise düzenleme yapılmalı” şeklinde konuştu.

Gübre fiyatları son bir yılda yüzde 80 arttı

TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, “Gübre fiyatları kontrol altında tutularak çiftçinin bu ürünlere ulaşmasının önü açılmalı. Şu dönemde sanayicilerimiz kendi öz karlarını değil de şu zor dönemde ayakta kalmaya çalışan çiftçimizin karını düşünmeliler. Sanayicimizden beklentimiz bu yönde. Bu olayı birazda uzun vadede düşünmeliler. Bu noktada herkes taşın altına elini koymalı” dedi.

“Yarın kimsenin yüzü kızarmasın”

Tüketici fahiş fiyatlardan şikâyetçi diyen TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, “2020 yılının istatistik değerleri yavaş yavaş açıklanmaya başladı en çok kar eden birinci sektör bankacılık ikinci sektör perakende. Bakıldığı zaman çiftçi ürünü hak ettiği değerden satamadığını söylüyor tüketici ise fahiş fiyatlardan şikâyetçi üretici memnun değil tüketici memnun değil ancak en çok kar eden sektörlerden bir tanesi perakende sektörü. Bunlar gizli kalmayacak her şey zamanla ortaya çıkacak yarın kimsenin yüzü kızarmasın” şeklinde konuştu.

“Çiftçimizin ne maddi ne manevi hakkını verebildik”

Çiftçilerimiz bize kızgın diyen TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, pandemi başladı çiftçilerimize üretin dedik bu dönemde bir sıkıntı yaşamayalım dedik. Ancak piyasa şartlarının bu kadar değişiklik göstereceğini tahmin edemedik şu anda çiftçilerimizin emeğinin karşılığını istiyor olması çok normal ve anasının ak sütü kadar helaldir. Biz çiftçimizin ne maddi olarak ne de manevi olarak hakkını verebildik.  Çiftçimiz üç sene önceki fiyattan elindeki ürününü satışa sunuyor ancak market rafları üç sene önceki fiyatlardan çok uzak bu konuda artık birinin masaya yumruğunu vurması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Tespitten yorulduk bize çözüm lazım”

TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan “Türk tarımında fiyatlama sorunu var. Yeni gelen nesil annesinin babasını bu halini gördükçe tarımdan uzaklaşıyor. İkinci neslin tarıma devam etmesini sağlayacak yeni düzenlemeler yapılmalı. Emekçi çiftçimizin hak etiğini vermeliyiz. Artık tespitten yorulduk biz hastalığımızı öğrendik bize çözüm lazım. Tarım siyasi bir malzeme olamaz. Tarımı siyasete sokamazsınız tarımın sağcısı solcusu olamaz siyasetçilerin tarıma bir oy gözüyle bakmaları çok yanlış. Bir diğer konu ise atlarımızın emanetlerine topraklarımızı satarak karşılık vermek çok yanlış kanla alınan topraklarımız para ile satılıyor. Toprağımız çok değerli. Her geçen gün tarım arazilerimiz azalıyor. Her geçen gün çiftçilerimiz tarımdan kaçıyor” dedi.

Son olarak TÜRKTOB ve ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, “Üretim planlaması ve denetimin sıkı bir şekilde yapılması gerekiyor gerisini çiftçilerimiz bilgi birikimiyle halledecektir. Arz talep dengesinin de iyi bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Bu şekilde üretimle ilgili bir sıkıntı yaşanmayacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak:Çiftçiden Haber

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Gramaj ve gizli zam oyunu bozulacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x