a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • 1.2 milyon arazi bankalara rehin verildi! Çiftçi borcu borçla döndürüyor

1.2 milyon arazi bankalara rehin verildi! Çiftçi borcu borçla döndürüyor

Ağır borç yükü altındaki üreticilerin son 5 yılda 1 milyon 366 bin 172 tarım arazisinin bankalara rehin bırakıldığı öğrenildi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle “Tapu Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) göre 2022 Ocak ayı itibarıyla ülkemizde bulunan tarım arazisi parselleri arasında son beş yılda bankalara rehin bırakılan parsel ve arazi sayısı”na ilişkin soru önergesi hazırladı.

Bakan Kurum, ‘rehin tesis edilen taşınmaz sayısının 1.366.172 adet olarak  belirlendiğini‘ açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Gürer, “Artan yaşam pahalılığı icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı son bir yılda 1 milyon 467 bin adet artarak 29 Temmuz itibarıyla 23 milyon 987 bine çıkmış durumdadır. Bu veriler incelendiğinde icra takibinde çiftçi borçlarının önemli bir yer tuttuğu da söylenebilir” dedi.

Çiftçi borcu borçla döndürüyor

Gürer açıklamasında, “Mazot, ilaç, gübre, tohum, sulama suyu bedellerini ödeyip krediyi bankada kapatırsa hacze düşmüyor. Aksi durumda haciz ile karşılaşıyor. Sulama suyu elektrik faturasını ödemeyen çiftçi hemen elektriği de kesildiği için ürün tarlada susuz kalıp yanıyor. Çiftçi alan daraltsa da ekime devam ediyor ama borçları döndüremez ise malı mülkü de elden gidiyor.” ifadelerini kullandı.

0 2 1 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Üreticilere 120 ton yem bitkisi tohumu 2 bin ton gübre desteği

HIZLI YORUM YAP

0 2 1 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x