a

19,5-20 milyon ton buğday üretimi öngörülüyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Bizim kesinlikle ürün arzıyla ilgili, kendi iç ihtiyacımız için bir problemimiz yok. 19,5-20 milyon ton buğday üretimi öngörüyoruz." dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray’a gelen Bakan Kirişci, bir otelde düzenlenen “Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı”na katıldı.

“4 milyon tona ramak kaldı”

Kirişci toplantıda; pandemi, daha sonra da Rusya ve Ukrayna savaşı ve iklimle ilgili yaşanılan birtakım problemler nedeniyle tarım ve gıda konusunun öneminin arttığını belirterek “Şu anda stoklarımız yerli ve milli olarak üretilmiş ürünlerimizden oluşmakta ve 4 milyon tona ramak kaldı. Bizim kesinlikle ürün arzıyla ilgili, kendi iç ihtiyacımız için bir problemimiz yok. 19,5-20 milyon ton buğday üretimi öngörüyoruz. Bu üretimle beraber kendi ihtiyacımızı içerden karşılamış olacağız.” dedi.

Kirişci geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde yirmi beş indirimle ilgili, “Biz üreticiden yani küçükbaş hayvan yetiştiricisinden aldığımız hayvan eti fiyatlarıyla ilgili canlı, karkas bunlarla ilgili biz orada herhangi bir indirime gitmedik. Biz oradan elde etmiş olduğumuz etin vatandaş tarafından tüketimi aşamasında yüzde 25 indirime gittik. Yani burada vatandaşın yüzde 25 daha ucuz küçükbaş hayvan eti yemesinin önünü açtık.” ifadelerini kullandı.

“Bu devlet gerektiğinde her türlü tedbirleri almıştır”

Küçükbaş hayvan üreticisine iyilik yaptıklarını söyleyen Kirişci, “Yani o eti getirirken doğal olarak küçükbaş hayvan kesilecek o hayvanlar da bizim üreticilerimizin ürettikleri olmuş olacak. Bunu speküle eden, buradan kendilerince bir başka noktaya bu işi evirmeye çalışanlar bilsinler ki bu devlet gerektiğinde her türlü tedbirleri almıştır.” şeklinde konuştu.

0 0 0 0 0 2
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Kirişci: “Yetiştiricimizden aldığımız küçükbaş ile ilgili bir indirime gitmedik”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x