a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Aldığı destekle yılda 5 bin kraliçe arı üretiyor: Arıların tanesi 300 lira!

Aldığı destekle yılda 5 bin kraliçe arı üretiyor: Arıların tanesi 300 lira!

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde arıcılık yapan Aydın Payar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün KOP projesinden aldığı yüzde 70 hibe ile yılda 5 bin adet kraliçe arı üretimi yapıyor. Payar, arıların tanesini 300 liradan ülke geneline satıyor.

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesindeki Kılıçlar Bal Ormanı‘nda arıcılık işiyle uğraşan ve aldığı destekle yılda 5 bin kraliçe arı üretimi yapan Aydın Payar, “Kovanı yöneten kraliçe arıdır. Emir komuta kraliçededir. Bizim burada bin tane kraliçe arı kutumuz var. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yüzde 70 hibe ile aldık. Burada bir yılda 5 bin civarında kraliçe arı üretip Türkiye’nin her tarafına kargo ile gönderiyoruz” dedi.

“Türkiye’de sadece 4-5 kişi üretiyor”

Kraliçe arı bakmanın işçiliğinin zor olduğunu ve günde 10 defa bakmak gerektiğini ifade eden Payar, “Ürettiğimiz kraliçe arının ırkı; ‘Befa.’ Soğuk hava ve hastalıklara dayanıklı. Çok sakin ve yüksek verimli bir ırk. Türkiye’de sadece 4-5 kişi üretiyor. Biz bunun damızlığını yurtdışından getirdik. Günde 300 tane kargoya verip Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Kraliçe arının fiyatı 300 lira. İşçiliği çok zor, günde 10 defa bakmak gerekiyor. 500 arıya tek bakarım ama Kraliçe arıya bakmak zor” dedi.

Aw895870 05

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

İşçilerin zorlu mesaisi: Adana sıcağında her gün 150 ton karpuz yüklüyorlar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x