a

Anız yakanlara cezai işlem!

Isparta İl Tarım ve Orman Müdürü Eyup Adıgüzel, ciddi zararları bulunan anız yakılmasının il genelinde yasaklandığının altını çizerek, yasaklara uymayanlara cezai işlem uygulanacağını söyledi.

Verim artışının sürdürülebilirliğinin ancak doğaya zarar vermeyecek şekilde eldeki kaynakların bilinçli olarak kullanılması ile mümkün olduğunu vurgulayan Isparta İl Tarım ve Orman Müdürü Eyup Adıgüzel, “Bu çerçevede, hububat tarımında hasadı takiben toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak, anız yakılmasının önlenmesi yönünde gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.” dedi.

“Yasaklara uymayanlara cezai işlem uygulanacak”

Adıgüzel, “Söz konusu olumsuzlukların yaşanmaması için buğday, arpa, çavdar, yulaf ve benzeri ekili alanlarda hasat yapıldıktan sonra arta kalan anızların yakılmasının Isparta İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunun aldığı karar ve Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 2022/2 sayılı Anız Yangınlarının Önlenmesi konulu Valilik Tebliği doğrultusunda kesinlikle yasaklanmıştır. Yasaklara uymayanlar hakkında ilgili kurumlarca 2872 Sayılı Çevre Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Gece görüşlü helikopterler Türkiye’de ilk defa Datça yangınında görevde

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x