a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Baraj doldu, binlerce dönüm ekili alan sular altında kaldı

Baraj doldu, binlerce dönüm ekili alan sular altında kaldı

Elazığ’da kuraklık nedeniyle suların çekildiği Keban Baraj Gölü sahasında 3 yıldır tarım yapan çiftçilerin korktuğu bu yıl başlarına geldi. Son bir ayda etkili olan yağışlar sonrası barajın debisi yükselince binlerce dönün ekili alan su altında kaldı.

Elazığ’da son 3 yıldaki kuraklık sonucu Keban Baraj Gölü sahasında binlerce dönüm arazi ortaya çıkmış, çiftçiler de burada tarıma başlamıştı. Her sene suyun yükselme ihtimaline rağmen risk alarak bu arazileri eken çiftçiler, bu yıl da aynısı yaptı.

Aw877999 03

Kurak geçen kış aylarına karşın son bir ayda neredeyse her gün yağmur yağdı. Durum böyle olunca baraj debisi hızla yükseldi ve binlerce dönüm ekili alan su altında kaldı.

“Ektiğimiz ürünümüz suyun altında kaldı ama barajlarımız doldu”

Yolüstü köyü sakinleri, bu yıl ekinlerin sular altında kaldığını söyledi. Baraj sahasına arpa ve buğday ektiklerini dile getiren Şaban Ayar, “O zamanlar kuraklıktı. Ama şimdi baraj 200 metre yukarıya doğru yükseldi. Yaklaşık bir aydır yoğun yağmur olması, barajların yükselmesine sebep oldu. Bu da bizim için hem iyi hem kötü. Ektiğimiz ürünümüz suyun altında kaldı ama barajlarımız doldu. Ekinlerimiz gitti. Burası komple ekindi. 2 bin dönüm sular altında kaldı. Risk aldık ama hayat yapacak bir şey yok.” dedi.

Aw877999 01

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Et ve Süt Kurumu besi çiftliği kuracak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x