a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • BM’den Türkiye’ye “Karadeniz Tahıl Girişimi” teşekkürü

BM’den Türkiye’ye “Karadeniz Tahıl Girişimi” teşekkürü

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Türkiye'ye Karadeniz Tahıl Girişimi için sarf ettiği "çaba, enerji ve kararlılığı" için çok teşekkür ettiğini bildirdi.

Griffiths, BM Güvenlik Konseyi‘nde Ukrayna’da insani durumun ele alındığı oturumda konuştu.

Griffiths, Karadeniz Tahıl Girişimi çerçevesinde ihraç edilen gıda ürünlerinin küresel gıda güvenliğine çok önemli katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Girişim sayesinde 30 milyon tondan fazla kargonun Ukrayna limanlarından güvenli bir şekilde ihraç edildiğini dile getiren Griffiths, bunların yüzde 55’inin gelişmekte olan, yüzde 6’sının da en az gelişmiş ülkelere ulaştığını kaydetti.

Küresel tahıl fiyatları son 12 ayda yüzde 20 düştü

Griffiths, BM’nin merkezi Roma’da bulunan Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) son verilerine göre küresel tahıl fiyatlarının son 12 ayda da yüzde 20 düştüğünü belirterek “Bu yadsınamaz bir ilerleme ancak daha fazlası yapılmalı. İnsani gıda yardımı operasyonları için öngörülebilir tedarikin sağlanması gerekiyor.” dedi.

Son haftalarda girişimin uzatılması ve daha etkin işleyişi için geliştirilmesine yönelik yoğun görüşmeler yürütüldüğünü ifade eden Griffiths, “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sürdürülmesi çok büyük önem taşıyor. Operasyonun sorunsuz ve etkin bir şekilde yürütülmesi için tüm taraflara sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuyoruz. Dünya bizi izliyor.” diye konuştu.

Griffiths, girişimin başlatılmasında da kilit rol oynayan Türkiye’nin son görüşmelere İstanbul’da ev sahipliği yaptığını anımsatarak “Türkiye’ye bu girişimin sürdürülmesi için sarf ettikleri çaba, enerji ve kararlılık için çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çeltik ekimi gecikmeli başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x