a

Bulgaristan, Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasakladı

Bulgaristan, Ukrayna'dan tahıl, süt ve süt ürünleri, et ve şarabın da aralarında bulunduğu 20 tarım ve gıda ürününün ithalatına geçici olarak yasak getirdi.

Polonya, Macaristan ve Slovakya’nın ardından Bulgaristan da Ukrayna’dan bazı tarım ve gıda ürünlerinin ithal edilmesine yasak getirdi.

Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev basına yaptığı açıklamada, yasak kararını Avrupa Birliği’nin dayanışma koridorları fikrine karşın geçtiğimiz yıl Ukrayna’dan ithal edilen tarım ve gıda ürünlerinin önemli bir bölümünün Bulgaristan’da kaldığını, bu durumun temel üretim ve ticaret ağlarında istikrarsızlığa yol açması nedeniyle aldıklarını söyledi.

Donev, “Bulgaristan vatandaşlarının problemlerini çözmek için çalışan bir hükümetin buna izin vermesi mümkün değil” diyerek Ukrayna ile dayanışma içinde olduklarını, ancak Bulgar üreticilerin iflasının Ukrayna’ya yardımcı olamayacağını belirtti.

20 kadar ürünün ithalatı yasaklandı

24 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yasak kararıyla tahıl, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, bal, kanatlı hayvan eti ve ürünleri, şarap, sirkenin de aralarında bulunduğu 20 kadar ürünün ithalatı yasaklandı. 30 Haziran’a kadar geçerli olacak yasak, söz konusu ürünlerin Bulgaristan üzerinden transit geçişini kapsamıyor.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Tarımsal sulama kanalına düşen çocuk aranıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x