a

Büyükşehir Belediyesinden üreticilere makine desteği

Van Büyükşehir Belediyesi çiftçilerin ekin ve biçimde tarlarında kullanmaları için temin ettiği tarım makineleri üreticilere destek oluyor.

Çiftçilerin başvuru yapmaları halinde büyükşehir belediyesi envanterinde bulunan çift sıralı silaj hasat makinesi, taş toplama makinesi, son teknoloji katı gübre dağıtım makinesi, 20 sıralı hububat ekin mikseri ve modern patos makineleri çiftçilere ekim ve biçimde destek veriyor.

Daha önceleri dışarıdan araç kiralayarak hasat işlemini gerçekleştirdiklerini belirten Mazlum Şahar “Geçtiğimiz senelerde hasat için tek sıralı bağımsız biçim makinesi kullanıyorduk. Makine hem kötüydü hem de istenilen verimi alamıyorduk. Ama bu yıl kullandığımız makine sayesinde kuraklığa rağmen çok güzel bir verim aldık” diye konuştu.

100 dönüm arazide bin 200 ton mısır elde etti

Yaklaşık 100 dönüm arazide bin 200 ton mısır elde ettiğini belirten Tuşba ilçesi Atmaca Mahallesi’nde çiftçilik yapan Hüseyin Koçak, “Bu yıl kendime ait arazime mısır ekimi yaptım. Hasat makinem olmadığı için Van Büyükşehir Belediyesine hasat için başvuruda bulundum. Başvurumun ardından büyükşehir belediyesine ait çift sıralı silaj hasat makinesi ve mühendislerle hasat işlemini gerçekleştirdik. Daha önce biçim dönemlerde birçok sıkıntı yaşıyorduk. Makine bulmak çok zordu.

Aw710771 05

Bu yıl hasat işlemini çok kolay gerçekleştirdik. Yaklaşık 100 dönüm arazide bin 200 ton mısır elde ettik. Verimden de çok memnunum emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ekim ve hasat dönemlerinde makine desteği isteyen çiftçilerin Van Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına şahsen başvuru yapmaları gerektiği belirtildi.

Aw710771 04

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çiğ süt fiyatı maliyetin altında: Üretici fiyatın artırılmasını istiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x