a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Çiftçiler sesini duyurdu: Çiftçilerin isteklerinin yerine getirilmesi önerildi!

Çiftçiler sesini duyurdu: Çiftçilerin isteklerinin yerine getirilmesi önerildi!

Avrupa Komisyonu, çiftçilerin uzun süredir devam eden yoğun protestolarının etkisiyle böcek ilacı kullanımını azaltma planını iptal etme yoluna gidiyor. Avrupa genelindeki çiftçilerin yoğun gösterileri sonucunda AB Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin böcek ilacı kullanımını yarıya indirme planının iptal edilmesini önerdi.

Artan maliyetler, vergiler, ucuz gıda ithalatı ve AB’nin iklim değişikliğiyle mücadele çabalarından kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle Avrupalı çiftçiler son haftalarda bir dizi gösteri düzenledi.

Böcek İlacı Kullanımı ve Çiftçi Tepkisi

Böcek ilacı kullanımının azaltılmasının mahsul verimini düşüreceğini savunan çiftçiler, aynı zamanda kimyasal olmayan alternatiflerin pahalı veya mevcut olmadığına dikkat çekiyorlar. Bu nedenle AB’nin çevre dostu düzenlemelerle böcek ilacı kullanımını sınırlamasına karşı çıkıyorlar.

Avrupalı çiftçiler, Brüksel’deki AB Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığı gün olan 1 Şubat’ta şiddetli gösteriler düzenlediler. Protestolar sırasında parlamento binasına yumurta ve taş atıldı, havai fişekler patlatıldı.

Von der Leyen’in Açıklamaları

Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’na yaptığı açıklamada çiftçilerin endişelerini anladığını belirtti ve tarımın daha sürdürülebilir bir üretim modeline geçmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupalı çiftçi lobisi COPA-COGECA, Von der Leyen’in açıklamalarını olumlu karşıladı ve Avrupa Komisyonu’nun yaklaşımının doğru olmadığını kabul etmesini önemli bir adım olarak değerlendirdi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Eksi 25 derecede sürüsüne gözü gibi bakıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x