a

Çiğ süte dört kentte zam

İki ay önce artan maliyetler nedeniyle zam kararı alan süt üreticileri, bugün yüzde 8,87'lik bir zam kararı daha aldılar.

Köy-Koop Merkez Birliği üyesi kooperatifler Burdur’da çiğ inek sütü fiyatını yeniden belirlemek için toplandı.

Hay-Koop Antalya Birliği, Köy-Koop’un Denizli, Burdur, Isparta birlikleri ile süt işleyen sanayi kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıdan süt fiyatlarına zam kararı çıktı.

Bir litre çiğ sütün üretim maliyetini 2023 Haziran itibarıyla 10,54 TL olarak açıklayan Ulusal Süt Konseyi (USK) üreticinin sattığı çiğ süt satış fiyatını 11,50 TL’ye çıkarmıştı. Üreticinin beklentisi ise, zarar etmemek için litre başına çiğ süt fiyatlarının 14-15 TL’ye çıkması yönündeydi.

Süt üreticilerinin yaşadığı zorluklar sürerken 4 ildeki üretici birlikleri ortak bir toplantı yaparak, sanayiciye sattıkları sütün fiyatını yüzde 8,87 oranında artırdığını duyurdu.

Zam kararı alınarak fiyatlar Güney Marmara birlikleri ile eşitlendi. Buna göre 15 Ekim’den geçerli olacak zamlı çiğ inek sütü fiyatı 12 lira 40 kuruştan 13 lira 50 kuruşa çıkarıldı.

“İki ay ancak dayanabildik. Fiyatlarımızı güncellemek zorunda kaldık”

Denizli Bölge Birliği Başkanı Mehmet Varol, “İki ay önceki toplantıda belirlediğimiz fiyatın bizi 4-5 ay idare edeceğini düşünmüştük. İki ay ancak dayanabildik. Fiyatlarımızı güncellemek zorunda kaldık. Toplantımıza katılan sanayiciler 10 gün süre istediler. Onlar da müşterilerine durumu anlatacaklar. Bu nedenle zamlı fiyat 15 Ekim’den itibaren geçerli olacak. Bu güncelleme 15 gün mü idare eder yeni yıla kadar mı bilmiyorum. Bakarsınız bir iki ay sonra yeniden toplanabiliriz” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Bakan Yumaklı, şeker pancarı alım fiyatını açıkladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x