a

Deprem pamuk, mısır ve buğdayı vurdu

Deprem bölgesinde sulama garantisi olmadığı için tek ekim çağrısı yapılırken depolardaki hasarlar ve TMO’nun fiyat açıklamaması pamuk, buğday ve mısırda alarm durumu yarattı.

Depremin vurduğu 11 ilde yaklaşan hasat sezonu alarm veriyor. Özellikle sulama kanalı, depo ve makine teçhizatında yaşanan hasarların bölgede yaz sezonu hasadı için büyük sıkıntı yarattığına dikkat çeken sektör temsilcileri; buğday, mısır ve pamukta çiftçinin büyük mağduriyet yaşayabileceğini belirtti.

Üreticinin alım gücünün tamamen kaybolduğunu aktaran Antakya ziraat odası başkanı Mehmet muzaffer Okay, sulama ve depolama hasarlarının çiftçiyi vurduğunu aktardı.

“Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Antakya’da şube dışında silo açmayacağını öğrendik”

Okay, “Depolama alanları hasar gördü. Burada 60′ yakın çiftçinin fabrikası var ve bunların 50 tanesinde hasar var. Alıcılar piyasaya çıkmadığı zaman sorun yaşanır. En son aldığımız duyumlarda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Antakya’da şube dışında silo açmayacağını öğrendik. TMO alıcı pozisyonuna geçmezse, ürün satamaz ise zaten çiftlik fabrikaları olsun, un fabrikaları olsun, depolama sıkıntısı yaşanacak. İster istemez piyasada talep olmayacak arz fazla olacak. Bu da fiyatlara direk yansımış olacak.

“Buğdaya fiyat alamıyoruz”

Bu bizi çiftçiyi korkutan bir durum. Daha vaktimiz varken yetkililerin buna bir önlem almasını istiyoruz. Bir ay sonra buğday biçilecek ama buğdaya fiyat alamıyoruz.” dedi.

“Bu sene tek ürün tek ekim dönemi yaşanacak”

Okay, “Bu sene tek ürün tek ekim dönemi yaşanacak. Baraj sahalarına zaten ikinci ürün ekmeyin mesajını attılar derin kuyulardan alınan su, elektrik faturası olarak, barajdan çekilen su, sulama bedeli olarak çiftçiye yansıyor. Burada bizim Hataylının devletten talebi şu: Güneydoğu’da elektriğin bir kısmını devlet sübvanse ediyor. Kalkınma özellikli bölge diye. En azından 3-5 sene depremin sıkıntısını atana kadar bize de bu imkânın sağlanması lazım” ifadelerini kullandı

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Yağıştan ahır çöktü inekler telef oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x