a

Eski hükümlü hibe desteğiyle sürü sahibi oldu

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğünün "Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi"nden yararlanarak 36 küçükbaş hayvan sahibi olan Cihat Ediş, 2 yılda hayvanlarının sayısını 70'e çıkardı.

Hakkari’de Çukurca’ya bağlı Çığlı köyünde yaşayan ve işlediği suç nedeniyle bir süre cezaevinde kalan 51 yaşındaki Ediş tahliye olduktan sonra hayvancılık yapmaya karar verdi.

Başvurduğu “Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi” kapsamında aldığı hibe desteğiyle 36 koyun ve keçi alan Ediş, zorlu bir sürecin ardından hayatında yeni bir sayfa açtı. Aldığı koyun ve keçilerle sürü sahibi olmanın mutluluğunu yaşayan Ediş, özenle baktığı hayvanların sayısını iki yılda 70’e çıkardı.

Zamanının büyük bölümünü oğluyla tek geçim kaynağı olan hayvanların bakımıyla ilgilenerek geçiren Ediş, havanın ısınmasıyla ahırdan çıkardığı hayvanlarını meralarda otlatıyor.

Aldığı 36 küçükbaş hayvanla besicilik yapmaya başladığını anlatan Ediş, “İki yıldır hayvancılık yapıyorum. Hayvanlarımın sayısını 70’e çıkardım. Hayvancılığın zor yanları da var ama bunu yapmaya mecburuz. Başka işim yok. Oğlum da bana yardımcı oluyor. Havaların ısınmasıyla hayvanlarımızı meralara salmaya başladık. Proje sayesinde iş sahibi oldum. Bu destekler çok iyi. Günün büyük bölümünde hayvanlarımla uğraşıyorum.

Aa 20230419 30896529 30896526 Hibe Destegiyle Suru Sahibi Olan Eski Hukumlu Hayvan Sayisini 36Dan 70E Cikardi

Bu iş bana ışık oldu. Buna devam edeceğim. İşimi daha da geliştirmek istiyorum. Koyunlarımın sayısını artırmayı düşünüyorum. Kışın koyunlarımın kaldığı ahır karın altında kaldı. Bu da bizi zorda bıraktı. Kışın maliyetler artıyor. Şu an meralar yeşerdi. Maliyetlerden kurtulduk.” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Et fiyatları artınca balığa rağbet arttı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x