a

Gıda enflasyonu Şubat’ta yüzde 66’yı aştı

Türk-İş'in Şubat ayına ilişkin 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasına göre Ankara'da mutfak enflasyonu aylık yüzde 7,12; yıllık bazda ise yüzde 66,38 olarak kaydedildi.

Türk-İş’in Şubat ayına ilişkin ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre Ankara’da mutfak enflasyonu aylık yüzde 7,12; yıllık bazda ise yüzde 66,38 olarak kaydedildi. Gıdada ay ortasında gelen KDV indirimi etiketlere yansısa da aylık fiyat artışının önüne geçemedi.

Gıdada KDV indirimine rağmen yükseliş devam ediyor

Enflasyonun öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen Türk-İş mutfak enflasyonu verileri gıdada KDV indirimine rağmen yükselişin sürdüğüne işaret etti.

Araştırmaya göre; süt, peynir ve yoğurt fiyatlarında KDV indirimi ile fiyatlarda gerileme görüldü. Ayrıca market markalı ürünlerde ilave indirimler olduğu gözlemlendi. Artık raflarda yağlı olarak satılan sütlerdeki yağ oranları yüzde 3,3’lerden yüzde 2,5’lara kadar geriledi.

Et, tavuk, balık, kurubaklagil, yağlı tohum ürünlerinin bulunduğu grupta; dana kıyma, kuşbaşı ve kuzu kuşbaşında KDV indirimin etkisiyle fiyat düşüşleri yaşandı. Balık fiyatları sabit kaldı. Tavuktaki fiyat düşüşü ise yüzde 7’den az oldu.

Açlık sınırı 4 bin 500 TL’yi aştı

Türk-İş araştırmasının 2022 Şubat ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ya da açlık sınırı 4 bin 552 lira 56 kuruşa çıktı.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 15 bin 139 lira 90 kuruşa, bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 5 bin 969 lira 80 kuruşa çıktı.

2 0 0 0 0 3
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

94 çuval gübreye el konuldu

HIZLI YORUM YAP

2 0 0 0 0 3

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x