a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Gıda fiyatlarının en çok arttığı ülke açık ara Türkiye

Gıda fiyatlarının en çok arttığı ülke açık ara Türkiye

Dünyada 6 aydır düşen gıda fiyatları, Türkiye’de 2 yıldır yükseliyor. Ülkelere fark atan gıda enflasyonunun yükseliş eğiliminin yeni ekonomik modelle gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘nün (FAO) ve Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) açıkladığı gıda fiyat endeksleri arasındaki fark, Türkiye’nin “yeni ekonomik modele” geçtiği Kasım 2022’den itibaren giderek büyüyen bir makasa dönüştü.

Gıda fiyatlarının en çok arttığı ülke açık ara Türkiye

Türkiye’de resmi yıllık enflasyon Eylül 2022’de yüzde 83’ü aşarken ulaştırmadan sonra en çok fiyat artışı gıdada oldu. Türkiye’de gıda fiyatları son 1 yılda yüzde 92 artış gösterirken küresel gıda fiyatlarındaki yıllık artış oranı ise yüzde 4 oldu.

Ağustos ayı itibarıyla Avrupa Birliği (AB) yıllık gıda enflasyonu ortalaması yüzde 14 olurken Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ortalaması ise yüzde 15 olarak gerçekleşti. Öte yandan OECD ülkelerinde gıda fiyatlarının en çok arttığı ülke açık ara Türkiye oldu.

Kaynak: Euronews

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Türkiye’nin ilk hayvancılık marketi burada da açıldı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x