a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Günlüğü 120 TL olan tarım işçilerinden yevmiye artışı talebi

Günlüğü 120 TL olan tarım işçilerinden yevmiye artışı talebi

Fasulye hasadında yevmiyesi 120 TL olan tarım işçileri yevmiyelerin artırılması talebinde bulundu.

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde fasulye hasadı devam ederken tarım işçileri günlük 100-120 TL arasında değişen yevmiyelerinin artırılmasını istedi.   

Şuhut’ta bu yıl verimin yüksek olduğu fasulyenin ilk hasadında 3 bin dekar alandan elde edilen ürün çiftçilerin yüzünü güldürdü. Tarladan toptancıya, toptancıdan pazar üreticisine kadar zahmetli bir aşamadan geçerek tezgaha kadar gelen fasulyenin kilosu 10 ile 11 lira arasında satılıyor.

“Aldığımız eşyalar çok pahalı ama çalışıp aldığımız rakam çok az”

Satış fiyatı her ne kadar üreticisinin yüzünü güldürse de tarım işçileri aldıkları yevmiyelerden yakınarak, günlük çalışma ücretlerinin iyileştirilmesini istediler. 

Tarım işçisi Şenol Yıldız, sabah 08:00’de iş başı yaptıklarını belirterek, “Fasulye toplamaya sabah çok erken çıkıyoruz ama 120 liraya çalışıyoruz, çok az buluyoruz. Aldığımız eşyalar çok pahalı ama çalışıp aldığımız rakam çok az. Adaletli değil, bunun yükseltilmesini istiyoruz. Çünkü ev geçindirmeye çalışıyoruz. Fasulye 8, 10, 12 lira ama bizim ücretimiz çok az. Bize çok düşük ücret veriyorlar. Hayatımızı buna adamışız ama böyle boş boş geçiyor ömrümüz.” dedi.

Aw674446 04

0 0 0 0 0 2
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

116 çiftçiye 1 milyon 500 bin lira yardım

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x