a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • İrfan Ekmen: “Karabağ’da ilk filizlenen tohumlar Türkiye tohumları olacak”

İrfan Ekmen: “Karabağ’da ilk filizlenen tohumlar Türkiye tohumları olacak”

Tekirdağ'da faaliyet gösteren tohum firması Ekmen Tarım Azerbaycan'a, 1000 ton buğday, arpa, yulaf ve yem bezelyesi tohumu ihraç etti.

Tekirdağ’da faaliyet gösteren tohum firması Ekmen Tarım Azerbaycan’a, 1000 ton buğday, arpa, yulaf ve yem bezelyesi tohumu ihraç etti.

Tekirdağ’da faaliyet gösteren Ekmen Tarım tohum üretim şirketi Azerbaycan’ın Zengilan Rayonuna bin ton buğday, arpa, yulaf ve bezelye tohumu ihraç etti.  Ekmen Tarım tarafından bir kısmı Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli çiftçilerinden satın alınan, bir kısmı da firma tarafından üretilen tohumlar, gerekli analiz ve işlemlerin ardından ambalajlandı. Ambalajlanan 600 ton buğday, 300 ton arpa, 50 ton yulaf ile 50 ton yem bezelyesi tohumu trenle Azerbaycan’a gönderildi.

“Bu yıl en büyük ihracatı Azerbaycan’a gerçekleştirdik”

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesine uygun tohumlar ürettiklerini söyleyen Ekmen Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Ekmen, “5 ziraat mühendisi, 18 kişilik personelle Türkiye’nin önde gelen tohum üretim firmalarından biri olduklarını dile getirerek bu yıl en büyük ihracatlarını Azerbaycan’a gerçekleştirdiklerini belirtti.

tohum

“Azerbaycan’da, o bölgede ilk yeşerecek tohumlar Türkiye’nin ve Trakya’nın tohumları”

Tohum ihracatını Azerbaycan’da oluşturulan “akıllı köy” projesi kapsamında yaptıklarını belirten Ekmen Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Ekmen, “Bunların birçoğunu kendimiz ürettik, üretmediğimiz çeşitleri de Trakya’da üretim yapılan yerlerden Azerbaycan’a gönderdik. Toplam 28 konteynır civarında bir ihracatımız oldu. 600-700 bin dolar civarında ülkemiz ekonomisine faydası oldu. Ben bundan çok gurur duyuyorum. Azerbaycan’da, o bölgede ilk yeşerecek tohumlar Türkiye’nin ve Trakya’nın tohumları. Bu bize çok gurur veriyor. O bölgedeki başarı ülkenin başarısı gibi oldu. Türk tohumları bütün dünyada iyi algılansın ve Azerbaycan’da da iyi algılansın diye düşündük” dedi.

irfan ekmen

“Hemen ikinci partiyi gönderme durumumuz var”

Azerbaycan’a gönderdikleri tohumların 30 bin dekar alanda ekilecek miktarda olduğunu ifade eden Ekmen, “Önümüzdeki günlerde 30 bin dekar alan daha hazırlanıyor. Eğer onlar da yetişirse 30 bin dekara daha yaklaşık 1000 ton civarında tohum verme planımız var. İlk ihracatımız Allah kısmet ederse bu hafta sonu Azerbaycan’da olacak. Hemen ikinci partiyi gönderme durumumuz var” Şeklinde konuştu.

1 0 0 1 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Safran üretiminde olumlu sonuç

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 1 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.