a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • İspanyol çiftçiler 27 binden fazla traktörle sokaklara döküldü

İspanyol çiftçiler 27 binden fazla traktörle sokaklara döküldü

İspanya genelinde çiftçilerin düzenlediği protestolarda, 17 özerk yönetim bölgesinin 10'unda etkili olan eylemlerde 27 binden fazla traktör yollara döküldü. Protestoların en güçlü olduğu şehirler arasında Barselona, Zaragoza, Murcia, Ciudad Real, Castellon, Cadiz, Toledo, Valladolid, Vitoria ve Logrono yer alıyor.

Protestolar sırasında bazı yollarda araç kuyrukları 20 kilometreye kadar uzarken, çiftçiler ile jandarma ve ulusal polis arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Ayrıca, protesto gösterilerinde yollarda ateş yakıldığı ve izinsiz gösteriler düzenlendiği görüldü.

Hükümetin Destek Açıklaması

İspanya’daki sol azınlık hükümeti, çiftçilerin “haklı talepleri” olduğunu belirterek onları desteklediğini açıkladı. Hükümet, çiftçilere yönelik 269 milyon avroluk olağanüstü yardım başlatacağını duyurdu ve Avrupa Birliği Komisyonunca alınan pestisit kullanımının azaltılması kararını gözden geçireceğini bildirdi.

Çiftçilerin Talepleri

Çiftçi sendikaları ise AB tarım politikalarında esneklik yapılması, dış ülkelerden gelen ürünlere kısıtlama ve daha sıkı denetim getirilmesi, kuraklık sorununa karşı yardımların artırılması, gıda zinciri kontrolünün güçlendirilmesi gibi taleplerini sürdürüyor.

Başbakan Pedro Sanchez ise gıda zinciri yasasının güçlendirilmesini ve ithalatta karşılıklılık uygulanmasını taahhüt etti.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Patpat kullanırken yaptığı kazayı kask kamerasına anbean çekti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x