a

Kültür mantarı üretimine hibe desteği

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kültür mantarı üretimine hibe desteği verileceğini açıkladı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kırsal kalkınma destekleri çerçevesinde kültür mantarı üretimine yönelik yeni tesis, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve modernizasyonuna hibe desteği verileceği açıklandı.

Çevrimiçi olarak yapılan başvuruların 10 Şubat 2023 tarihinde sona ereceği bildirildi.

Açıklamada, “Mantar üretim tesisi için yapılacak kompost hazırlama ünitesi için kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu hibe desteği dahilindedir. Kültür mantarı üretimine yönelik sabit yatırımlarda inşaat giderleri, ranza sistemi ısıtma ve soğutma için klimalar, havalandırma fanları, petekler, sisleme makinesi, elektrik ünitesi, su motor ve pompa düzeneği, termometreler, sabit raflar, paketleme ünitesi, dijital kantar ayrıca kültür mantarı yetiştiriciliğine yönelik sera yapımı ve gerekli makine ekipmanların alımı da hibe desteği çerçevesinde. Mantar üretim tesisi için konusuna göre Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı, kamudan bağımsız tüzel kişiler ile kamu görevlisi olmayan tüm gerçek kişiler başvuruda bulunabilirler.

Başvuru yapılacak yer başvuru sahiplerine ait olabileceği gibi 5 yıl süreyle kiralanarak proje uygulamak mümkün olmaktadır. B iş planı çerçevesinde değerlendirilen projelerin hibe esas tutarı 50 bin TL-1 milyon TL arasındadır. Yapılacak yeni tesisler için 7 milyon TL’ye, kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması için 5 milyon TL’ye, mevcut tesislerin kapasitelerinin artırılması veya teknolojilerinin yenilenerek modernizasyonu için 4 milyon TL’ye kadar proje hazırlanabilir. Üreticiler teknik destek ve ayrıntılı bilgi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Birimine başvurabilirler” ifadelerine yer verildi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Zincir marketlerdeki fiyat indirimlerine CarrefourSA da katıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x