a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Kuraklık tarımsal ekim tarihlerini sarkıttı: Tarım takvimi değişti

Kuraklık tarımsal ekim tarihlerini sarkıttı: Tarım takvimi değişti

Antalya’nın Aksu ilçesinde Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi’nin yaptığı ekimler, kuraklık nedeniyle 1 ay ertelendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 2022’nin Aralık ayı, son 52 yılın ‘en sıcak aralık ayı’ olarak kayıtlara geçti. İklim değişikliği rakamlara yansırken, buna bağlı kuraklık, tarımsal ürünleri de etkiledi. Toprağın ekime uygun hale gelmemesi nedeniyle tarımsal ürünlerin ekim tarihleri ötelendi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin, Antalya’nın Aksu ilçesinde ekim yaptığı 1084 dekar alandaki tarımsal faaliyetler, 2021’e göre 1 ay gecikti. 2021’nin Kasım ayı ortalarında gerçekleştirilen buğday ve mısır ekimi, 2022’de ancak Aralık ortalarında yapılabildi.

“Suyun alternatifi yok”

AÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, iklim değişikliği ve kuraklığın etkilerinin tarımda olumsuzluklar yaşatmaya başladığını söyledi.

Erkan, “Tarım için toprak, su ve ışık, diye 3 temel öğe vardır. Hem toprağın hem ışığın alternatifleri bulunabildi ancak suyun alternatifi yok. Uzun zamandır dile getirdiğimiz konular, günümüzde hissedilir hale gelmeye başladı. İklim değişiklikleri sadece kuraklık anlamında sıkıntı yaratmayacak. Zamanında üretimin yapılamaması, üretim döneminin kaymaları neticesinde tarımsal üretimde yaşanabilecek olumsuzluklar da olacaktır. Gelecekte de tarımsal üretim, bilgi ve bilim kullanarak yapılabilecek bir üretim şekli olacaktır” dedi.

“1 ayda düşecek yağış, 1- 2 saatte düşecek”

Kuraklık riskinin her geçen yıl artacağını belirten Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve AÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Büyüktaş da “Küresel sıcaklık artışına bağlı olarak yağışların düşme formu değişecek. Önceleri kar şeklinde düşen yağışlar, yağmur şeklinde düşmeye başlayacak. Onlar da ekstrem şekilde 1 ayda düşecek yağış, 1- 2 saatte düşecek. Bu yağışların da faydası değil zararı olacaktır. Bu sene fazlasıyla kurak geçti. Bundan sonraki yıllarda kuraklık riski, olmaya devam edecek” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

KARADENİZBİRLİK’ten deprem bölgesine 10 ton ayçiçeği yağı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x