a

Küresel gıda fiyatları tüm zamanların zirvesinde

Küresel gıda fiyatları, şubatta aylık yüzde 3.9, yıllık yüzde 24.1’lik artışla tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Küresel ticarete konu olan gıda ürünlerinde uluslararası fiyatları dolar cinsi olarak takip eden gıda fiyatı endeksi, şubatta aylık yüzde 3,9’luk artışla 140,7 seviyesine yükseldi ve Şubat 2011’deki zirve seviyesinin 3,1 puan üzerine çıktı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarındaki artışa bitkisel yağların ve süt ürünlerinin öncülük ettiğini açıkladı.

En fazla artış bitkisel yağ fiyatlarında

Şubatta en fazla artış, aylık yüzde 8,5’lik artışla bitkisel yağ fiyatları oldu. Yıllık bazda ise yüzde 36,8 artan FAO Yağ Fiyatları endeksi, şubatta rekor tazeledi.

FAO, yağ fiyatlarına ilişkin olarak, dünyanın en fazla palm yağı ihraç eden ülkesi Endonezya’nın ihracatı kısması, Güney Amerika’da soya üretiminde düşüş beklentisi ve Karadeniz’de savaş nedeniyle ayçiçek yağı ihracatında düşüş olacağına dair kaygılara işaret etti.

FAO ekonomisti Upali Galketi Aratchilage, rekolte ve ihracat sorunlarının da fiyatlarda etkili olduğunu ancak enerji ve gübre gibi dış faktörlerin çok daha büyük sorun yarattığını dile getirdi.

Aratchilage, gıdada kâr marjlarının düştüğünü ve bu durumun da üretimi artıracak yatırımların azalmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Reuters

0 0 0 0 0 1
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

TürkTraktör En Yeni Modelleri ile Konya Tarım Fuarı’nda

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 1

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x