a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

Manda üreticileri bakanlıktan destek alacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği damızlık, düve hastalıktan ari manda yetiştiriciliği tesisinin lansman töreni gerçekleştirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen damızlık, düve hastalıktan ari manda yetiştiriciliği tesisinin lansman töreni gerçekleştirildi. Törene Başkan Ekrem Yüce’de katıldı.

Sakarya’nın manda yetiştiriciliği için uygun bir altyapıya sahip olmasına rağmen bu yıla kadar ciddi bir çalışma yapılamadığını ve bakanlık desteklerinden manda üreticilerinin hiç yararlanamadığına dikkat çeken Başkan Ekrem Yüce, hayata geçirilen tesis ile manda yetiştiricilerinin artık damızlık materyallerini bu tesisten karşılayacaklarını açıkladı.

Mozzarella peyniri, manda kaymağı ve yoğurdu üretilecek

Yüce ayrıca, hayata geçirilen tesiste üretilen sütlerin Sera A.Ş tarafından mozzarella peyniri, manda kaymağı ve yoğurduna dönüşerek piyasaya sunulacağını ifade etti.

Ürettim odaklı belediyecilik faaliyetleri gerçekleştirdiklerinin üzerinde duran Yüce, “Üretim odaklı bir belediyeciliği de faaliyete geçirmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar Sakarya’da üretimin her aşamasında, hayvancılıktan tarıma, su ürünleri üretiminden tarımsal sanayiye kadar birçok konuda Sakarya çok ciddi atılımlar yaptı. Çok ciddi gelişmeler gösterdi” dedi.

“Mandacılar bakanlığın desteklemelerinden hiç faydalanamamaktaydı”

Sakarya’nın tarımda çok ciddi atılımlar yapmasına rağmen manda yetiştiricilerin hiçbir destek görememesine dikkat çeken Başkan Yüce, “Sakarya’da çok ciddi anlamda hayvancılık yapılmış olmasına rağmen mandacılar bakanlığın desteklemelerinden hiç faydalanamamakta, mandacılık konusu Sakarya’da gelişmemekteydi. Tarımın her konusunda çiftçimizin, üreticimizin yanında iken, her konuda yardımcı olurken, birliklerimizle ve kooperatiflerimizle el ele omuz omuza bir takım çalışmalar yaparken manda üreticilerini de yalnız bırakamazdık.” dedi.

Yüce, “Manda üreticilerinin bir birliği yoktu. Onun için devletin hiçbir desteğinden faydalanamamaktaydı. İlk önce manda üreticiliği birliğimizi kurduk. Kurmuş olduğumuz bu birlik sayesinde artık manda yetiştiricilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımızın tüm desteklerinden faydalanabilmektedir” diyerek manda üreticileri ile ilgili yapılan çalışmalardan söz etti.

Manda üreticileri bakanlıktan destek alacak

Tesisin sahibi olarak Manda Üreticileri Birliği’ni gösteren Yüce, “Bu tesisin sahibi manda üreticileri birliğidir. Büyükşehir Belediyesi şirketi olan Sera A.Ş. aracılığıyla biz de bu tesisin bir üyesiyiz. Maddi ve manevi her türlü konuda desteklerimiz esirgemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu destek direkt üreticiye yapılan destektir. Bu destek manda yetiştiricilerine destektir. Bu destek birliğe yapılan destektir. Biz bu desteği yapacağız ki çiftçimiz üreticimiz Tarım Bakanlığının desteklemelerinden daha iyi faydalansın ürünlerini doğrudan üreticiye tüketiciye yetiştirilebilecek olan bir tesisin alt yapısı kurulmuş olsun. Bugüne kadar bakanlığın hiçbir desteklemesinden faydalanamayan manda yetiştiricileri artık damızlık materyallerini bu tesisten karşılayacaklar. Tesisin hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Belgesiz hayvan sevkine müdahale

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x