a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Maraş biberi işletmelerinin yüzde 95’i depremde kullanılmaz hale geldi

Maraş biberi işletmelerinin yüzde 95’i depremde kullanılmaz hale geldi

Kahramanmaraş'ta üretim tesisleri büyük oranda yıkılan Maraş biberi üreticileri, sektörün ağır darbe almasının üzüntüsünü yaşıyor.

6 Şubat’ta depremlerin merkez üssü konumundaki Kahramanmaraş’ın coğrafi işaret tescilli Maraş biberi üretiminin yapıldığı Onikişubat ilçesi Şazibey Mahallesi Odun Ambarı mevkisinde 100’e yakın işletmenin büyük kısmı depremde yıkıldı, kalanları da ağır hasar aldı.

Aroması ve acılığını verimli topraklarından alan, kentin adıyla anılan biberi üreten tesislerin yıkılması, sektörü olumsuz etkiledi.

Thumbs B C Cb03814Ad8F9Dafed3B13918583F1C0B

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, AA muhabirine, pul ve toz olarak tüketilen tescilli Maraş biberinin dünyaya mal olmuş marka olduğunu söyledi.

Biber üretimi yapan işletmelerin bulunduğu bölgede deprem nedeniyle ciddi hasar yaşandığına işaret eden Buluntu, “Kahramanmaraş’ın bir değeri, simgesi olan biber üretimine bir an önce başlanması lazım.” dedi.

Yılda 25 bin ton üretim yapılıyor

Maraş Biberi Kümelenme Derneği Başkanı Muhittin Balçın, kentte yılda yaklaşık 25 bin ton biber üretimi yapıldığına dikkati çekti.

Mart 2023 Biber1

Sektörün tarladan itibaren kademe kademe 6 bin civarında insana istihdam sağladığını vurgulayan Balçın, yeni mahsul üretiminin yaklaşık 6 ay sonra başlayacağını dile getirdi.

“Çiftçi ürününü topladığı zaman bizim üretebilmemiz için alım yapmamız lazım”

Balçın, yeni mahsul çıkmadan iş yerlerinin ayağa kaldırılması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Çiftçi ürününü topladığı zaman bizim üretebilmemiz için alım yapmamız lazım. Fabrika olmazsa alım yapamayız, mecburen bir an önce ayağa kalkmak zorundayız. Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine yılda 10 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Depremin ardından işletmelerimizin yaklaşık yüzde 5’i, yani 4-5 işletme ayakta kaldı, birçok fabrika için yıkım kararı çıktı.

Balçın, üretim yapamamaları durumunda piyasada Maraş biberi bulmanın zor olacağını sözlerine ekledi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Belediyeden arıcılara 250 adet arı kovan desteği

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x