a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Sel felaketinden zarar gören TARSİM’li çiftçi yardımdan yararlanamadı

Sel felaketinden zarar gören TARSİM’li çiftçi yardımdan yararlanamadı

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, 12 Aralık’ta Antalya Kumluca’da yaşanan sel felaketinde serası ve ürünleri zarara uğrayan bazı TARSİM’li çiftçilerin ne sigortadan yararlanabildiğini ne Cumhurbaşkanlığı yardımını alabildiğini söyledi.

Antalya’da geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketinde mağdur olan örtüaltı üreticilerinden bir kısmının TARSİM poliçelerindeki hatalı uygulama nedeniyle ödeme alamadığı, TARSİM‘li oldukları için Cumhurbaşkanlığı yardımından da faydalanamadıkları ortaya çıktı.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer; ülkenin büyük bir kuraklıkla karşı karşıya olduğunu ve son on yıldır yağış rejimlerinin değiştiğine dikkat çekti.

12 Aralık’ta Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaşanan sel felaketinde 12 bin dekar arazinin ve 3 bine yakın çiftçinin mağdur olduğunu anlatan Özer, şöyle dedi:

Tarım Sigortaları yani TARSİM, çok iyi düşünceyle kurulmuş, mantıklı kurulmuş, hazırlığı yapılmış düzgün bir sigorta sistemi ama ne yazık ki sahadaki uygulamaları öyle değil.
Bakın, bizim yaşadığımız bölgede yapılan seralarda kenar betonu yok diye TARSİM poliçesinde sel kapsamı dışına çıkarılan araziler var. 30 santimlik bir beton; 80 santimlik, 100 santimlik gelen bir suyu nasıl karşılayabilir? Bunu bir anlatmak lazım, bunu bir öğrenmek lazım.

“Ne yardım alındı ne zarar sigortadan karşılandı”

Bu felakette arazi büyüklüğü nedeniyle Türkiye’nin birçok yerinden TARSİM eksperi gönderilmişti ama eksperlerin eksik bilgi sahibi olduklarını gördük ve üreticilerimiz mağdur oldu” diyen Özer; “Devlet bir havuz oluşturdu ve vatandaşlarımıza yardım etti ama poliçesi sel kapsamı dışında bırakılan TARSİM’li çiftçi ne devlet yardımı alabildi ne de zararlarını sigortadan tazmin edebildi” dedi.

Özer konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu araziler dava bitmediği için TARSİM’e kayıt yaptıramıyor, ÇKS kaydı yaptıramıyor, sigortalı olamıyor. Bunların önünü açmak lazım.

Ayrıca bir araç kaskosunda ne yapıyoruz? Araca bugünkü değeriyle 10 liraya sigorta yaptırdıysak araç bir kaza yapsa, araç pert olsa kasko sigortası poliçe bedelini o günkü kaza yaptığı değerden ödüyor ama TARSİM öyle demiyor.

Bakın, Antalya Aksu’da bir yıl önce bir hortum felaketi yaşadık. TARSİM, zararını tazmin etmek için başvuran çiftçiye, ‘Biz yapılan değerden öderiz yani sigortanın yaptığı değerden öderiz’ dedi. Türkiye’de enflasyon almış başını giderken, eski değerden ödeme yapınca çiftçiyi mağdur etmiş oluyorsunuz ve çiftçi ekime tekrar dönemiyor, inşaatını tekrar yapamıyor, serasını tekrar yapamıyor. TARSİM yasasından bu maddeyi çıkarmak lazım.

Aynı araç kaskosunda olduğu gibi, zararı gördüğü zamanki değerler üzerinden tazmin edilmesi lazım” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Bireysel sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x