a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • ‘Tahıl Koridoru’nda yenileme görüşmeleri hız kazandı

‘Tahıl Koridoru’nda yenileme görüşmeleri hız kazandı

Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu ve "gıda krizi" riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik oluşturulan Tahıl Koridoru’nun süresi 18 Mart’ta dolacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "Tahıl Koridoru’nun uzatılması için taraflarla görüşmelerini yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü açıkladı.

Tahıl Koridoru’ndan bugüne kadar 790 gemi ile 23,5 milyon tona yakın tahılın taşındığını belirten Akar, anlaşmanın süresinin 18 Mart’ta dolacağını anımsatarak, “Tahıl girişiminin tarafları olan BM, Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ukrayna, girişimin ikinci defa uzatılmasına yönelik olumlu görüşünü açıkladı. Rusya da benzer şekilde girişimin uzatılması konusunda olumlu tavır sergiliyor. Biz de tüm tarafların katkısıyla tahıl girişiminin devam edeceğini temenni ediyor ve bekliyoruz.” dedi.

Tahıl koridorunun kesintiye uğramaması için yoğun çaba sarfediliyor

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Tahıl Girişimi’nin küresel gıda fiyatlarını düşürerek başta en az gelişmiş ülkeler olmak üzere bütün dünyada hane halklarına katkı sağladığını belirterek, bu girişimin kesintisiz şekilde uygulanması ve uzatılması için yoğun çaba sarf ettiklerinin altını çizdi.

Türkiye’nin yoğun diplomatik gayretleri sonucu geçen Temmuz ayında Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olarak İstanbul’da “Müşterek Koordinasyon Merkezi” kurulmuş ve tahıl ürünlerinin güvenli transferi buradan takip edilmeye başlanmıştı.

Dünya genelinde gıda krizinin önüne geçmek için yapılan çalışmalar sonucunda alınan karar, sadece Ukrayna limanlarındaki gemilerin ayrılmasını değil, aynı zamanda İstanbul’da kontrolü yapılan gemilerin Ukrayna limanlarına giderek tahıl sevkiyatı yapmasını da kapsıyordu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Üreticiler yabancı uyruklu çoban ve tarım işçileri için sabit maaş düzenlemesi istiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x