a

Tarım 2023’te yüzde 0,2 küçüldü

Türkiye ekonomisi 2023 yılında %4,5 büyüme kaydederken tarım sektörü %0,2 daraldı. Tarım sektörü, son üç yılın ikisinde negatif büyüme kaydetti.

Tarım sektöründe dördüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 gibi sınırlı bir büyüme gerçekleşirken, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,5 büyüme yaşandı.

Tarım sektörü yıllık bazda son 3 yılın ikisinde küçüldü. 2021’de yüzde 3 daralan sektör, 2022’de yüzde 1,3 büyüme kaydetmişti. Sektörler bazında bakıldığında ise tarım küçülen tek sektör oldu.

Tarım sektöründe özellikle hayvansal üretimde yaşanan sıkıntılar büyümeyi negatif etkiledi. Azalan büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı ile yem tüketim trendindeki yavaşlama, büyüme kompozisyonunu olumsuz etkiledi. Ayrıca, çiftliklerde kapasitelerin altında hayvan varlığı ve işletmelerinin kapanması sektörden çıkışları hızlandırdı.

Bitkisel üretimde ise tohum ve gübre talebindeki zayıflık ile üretim ve fiyatlamadaki sıkıntılar daralmaya etki etti.

Tarımdaki daralma endişe verici bulundu

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, tarımdaki daralmanın endişe verici olduğunu belirtiyor. Tarım sektöründeki gerilemenin, gıda enflasyonunu düşürmeyi zorlaştıracağını ve Türkiye’yi beslenme, işgücü maliyeti ve küresel rekabet gücü açısından zorlayacağını vurguluyor.

Prof. Dr. Uysal, tarımdaki üretim gerilemesi ve artan nüfusla birlikte gıda enflasyonunu düşürmenin zor olduğunu kaydediyor.

Kaynak: Bloomberg

0 0 0 0 0 0
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku
꽁 머니 사이트
꽁 머니 사이트
1 ay önce

✔️꽁머니❂【꽁타 ggongta.com✔️】 김영삼 전 대통령 부인 손명순 여사 별세

Sıradaki haber:

DSİ, kamulaştırdığı tarlaların bedelini 47 yıl sonra ödedi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

1
0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x