a

Tarım arazisine maden izni verildi

Niğde'nin Gümüşler beldesinde bulunan tarım arazisi, maden faaliyetlerinde kullanılmak üzere kamulaştırıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 4 parsellik tarım arazisi altın-gümüş madeni sahasını genişletmek amacıyla kamulaştırıldı.

CHP’li Erhan Adem’den Tepki Geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, tarım arazisinin maden faaliyetinde kullanılmak üzere kamulaştırılmasına sert tepki gösterdi. Adem, Gümüşler beldesinin tarihi ve kültürel değerlerini korumak adına yapılan bu hamlenin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çevresel Değerlendirme Eksikliği Vurgusu

Erhan Adem’in açıklamasına göre, karar çevresel ve sosyal etkileri yeterince değerlendirilmeden alınmıştır. Ayrıca, bölgenin tarihi ve kültürel mirası göz ardı edilerek madencilik faaliyetlerine izin verilmesi eleştirilmektedir.

Adem, İliç’te halen kurtarılmayı bekleyen madencilerin olduğunu ve yeni bir maden projesinin başlatılmasının akıl dışı olduğunu vurguladı. İnsan hayatının, madencilik şirketlerinin çıkarlarından daha değerli olduğunu belirterek, alınan kararın iptal edilmesi ve bölgede şeffaf bir sürecin başlatılması için mücadele edeceklerini ifade etti.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

AB ülkelerine 3 bin 986 ton fındık ihraç edildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x