a

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hububat açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı: "Başta buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde arz sıkıntısı yaşanmayacak."

Tarım ve Orman Bakanlığı, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı endişelerin ardından uluslararası gelişmelerin yakından takip edildiğini ve gerekli tedbirlerin alındığını belirten bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada buğday başta olmak üzere ülkemizin gıda tedarikinde sıkıntılara yol açacağı yönünde değerlendirmeler yapıldığının görüldüğü belirtilerek, “Bakanlığımızca yapılan değerlendirme neticesinde; gerek Toprak Mahsulleri Ofisi gerek lisanslı depolar dâhil özel sektörün mevcut stokları dikkate alındığında başta buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde yeni hasat dönemine kadar arz yönüyle bir eksikliğin olmayacağı öngörülmektedir.

Her ne kadar Rusya ve Ukrayna ülkemizin hububat tedarikinde son yıllarda ağırlık kazanmış olsa da uluslararası hububat ticaretinde diğer ihracatçı ülke ve menşelerden de hububat arzı imkânları mevcuttur.

Bunun yanı sıra Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yürütülen un ve yem regülasyonu çalışmaları devam etmektedir.

Sonuç olarak 2022 yılı hububat üretimine yönelik olumlu beklentilerle birlikte ülkemiz gıda arzında bir sıkıntı öngörülmemektedir.” ifadeleri kullanıldı.

9 12 9 3 4 6
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Üç koyun beşiz yavruladı

HIZLI YORUM YAP

9 12 9 3 4 6

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x