a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Teknolojik seralarda ‘topraksız tarım’la yüzde 72 su tasarrufu

Teknolojik seralarda ‘topraksız tarım’la yüzde 72 su tasarrufu

Su kaynaklarının yüzde 73'ünün tarıma gittiği Türkiye'de, son dönemde suyun daha verimli kullanıldığı topraksız tarım çözümleri ön plana çıkıyor. Alarko Tarım Grubu bünyesindeki Alsera Jeotermal Tarım’ın seralarında yüzde 72 su tasarrufu sağlanıyor.

Alarko Tarım Grubu Genel Müdürü Melike Koçoğlu, “Topraksız tarım, bitkilerin toprak yerine farklı bir ortamda yetiştirildiği bir tarım yöntemi. Üretim materyali olarak hindistancevizi lifleri (cocopeat) kullanıyoruz.

Alarkotarimgrubu Melikekocoglu

Bu yöntemle suyun doğrudan bitkilere yönlendirilmesi yüzde 60 oranında su tasarrufu sağlıyor. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz teknoloji yatırımı sayesinde su ve gübre kullanımını ilave olarak yüzde 30 daha azaltıyoruz. Bu sayede toplam yüzde 72’ye varan su tasarrufuna ulaşıyoruz” dedi.

Topraksız Tarımın Avantajları

İklim değişikliği ve su kaynaklarının yanlış kullanımı, su krizini dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri haline getirdi. Türkiye’de de su kaynaklarının yüzde 73’ünün tarıma gitmesi, suyun daha verimli kullanıldığı topraksız tarım çözümlerinin önemini artırıyor. Alsera Jeotermal Tarım’ın seralarında topraksız tarım sayesinde sağlanan su tasarrufu, bu yenilikçi yöntemin avantajlarını gözler önüne seriyor.

Alsera Teknolojiksera2 3

Teknoloji Yatırımları ve Geri Dönüşüm

Melike Koçoğlu, gerçekleştirdikleri teknoloji yatırımı sayesinde sulamada kullanılan suyun geri dönüşümünü sağladıklarını belirtti. “Bitkilerin drenaj olarak geri verdiği suyu tekrar sulama ve bitki besleme amaçlı kullanıyoruz. Bu sayede su ve gübre tüketiminde ilave yüzde 30 tasarruf sağlıyoruz” diyen Koçoğlu, toplamda yüzde 72’ye varan su tasarrufu sağladıklarını vurguladı.

Alsera Teknolojiksera

Yağmur Suyuna Yatırım

Alsera, yağmur sularının toplanarak su rezervi olarak kullanımı için yatırımlarını sürdürüyor. Melike Koçoğlu, “Ülkemizin sahip olduğu su kaynaklarının sınırlı olması ve suya olan talepteki artış, küresel ısınmanın etkileriyle daha da önemli hale geliyor. Seralarımızda yağmur sularının depolanıp kullanılabilmesi için yatırım planlarımız mevcut. Yağmur suyu toplama sistemiyle seralarımızda su kullanımını daha da azaltacağız” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku
Oleh Khavylo
Oleh Khavylo
1 ay önce

What i do not understood is in truth how you are not actually a lot more smartlyliked than you may be now You are very intelligent You realize therefore significantly in the case of this topic produced me individually imagine it from numerous numerous angles Its like men and women dont seem to be fascinated until it is one thing to do with Woman gaga Your own stuffs nice All the time care for it up

Oda Balistreri
Oda Balistreri
27 gün önce

✨ Discover the secrets to flawless beauty on Pretty Skin Pro! 🌟 Dive into expert tips on skin care, stunning nail art, and luscious hair care. 💅✨ Visit our blog now and transform your beauty routine! 💖🌸 #BeautyTips #HairCare #NailArt

ankara şirket kurma
ankara şirket kurma
12 gün önce

İş fikrinizin geçerliliğini test etmek için kapsamlı bir pazar araştırması yapmalısınız. Potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını, rakiplerinizi ve pazarın büyüklüğünü anlamak, iş stratejinizi şekillendirmenize yardımcı olur. Analiz yaparak, pazar araştırması sürecinde doğru anahtar kelimeleri belirleyip kullanabilirsiniz.

ankara ağır ceza avukatı
ankara ağır ceza avukatı
12 gün önce

Ağır ceza davalarında tutukluluk ve tahliye süreçleri sıkça karşılaşılan durumlardır. Ankara ağır ceza avukatları, müvekkillerinin haklarını koruyarak tutukluluk süreçlerini yönetir ve tahliye için gerekli hukuki adımları atarlar.

ankara ağır ceza avukatı
ankara ağır ceza avukatı
12 gün önce

Ankara’daki ağır ceza avukatları, ceza hukuku alanında derin bilgi ve tecrübeye sahiptir. Ağır suçlar, cinayet, uyuşturucu ticareti, cinsel suçlar gibi ciddi davalarda uzmanlaşmışlardır. Müvekkillerine en iyi savunmayı sunmak için sürekli olarak güncel yasal değişiklikleri takip ederler.

ankara ağır ceza avukatı
ankara ağır ceza avukatı
12 gün önce

Ağır ceza davalarında tutukluluk ve tahliye süreçleri sıkça karşılaşılan durumlardır. Ankara ağır ceza avukatları, müvekkillerinin haklarını koruyarak tutukluluk süreçlerini yönetir ve tahliye için gerekli hukuki adımları atarlar.

Sıradaki haber:

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Mart ayında arttı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

6
0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x