a

Temel gıda ürünlerinde kıtlık süreci

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat; "Temel gıda ürünlerinde yaşanan arz sorunlarının tetikleyeceği bir kıtlık sürecine girdik" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Ekonomi Masası Üyesi Özgür Karabat, temel gıda ürünlerinde yaşanan sorunlar üzerine değerlendirmelerini paylaştı.

Karabat, “Temel gıda ürünlerinde yaşanan arz sorunlarının tetikleyeceği bir kıtlık sürecine girdik. Et, süt, yumurta, buğday, un, yağ ve şekere dikkat. Vatandaşa söylenen yalanları deşifre edeceğiz.” diyerek veriler üstünden değerlendirmelerde bulundu.

Chp Li Karabat Uyardi Bahcesehir Deki Atik Donusum Tesisi Pek Cok Noktada Problemli 931803 5

Ürün gruplarının önceki yıla göre üretim miktarlarındaki değişimi gösteren tabloyu paylaşan Karabat, şu ifadeleri kullandı:

2022 Ocak’ta toplanan inek sütü miktarı 836 bin 959 ton ile yıllık bazda %5.7 azaldı. Bu dönemdeki toplam süt ve süt ürünü üretimi 2021’in Ocak ayına göre %4.64 düştü.

Yem fiyatlarına 20 günde %15 zam

Sektör temsilcilerinden edindiğim bilgiye göre, girdi maliyetleri arttığı için üreticiler hayvanlarını kesime gönderiyor.

Yem fiyatlarına sadece son 20 günde %15 zam geldi. Çiğ süt zammı da yetersiz. Zamlansa da vatandaşın alım gücü yok.

Sütçünün kesime gönderdiği hayvanlara rağmen et fiyatlarında bir gerileme yok. Burada esas sıkıntı, kesilen hayvanın yerine yenisi konmuyor. 2021’de büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre %0.7 azalarak 18 milyon 36 bin baş oldu.

Kaynak: Sözcü

0 0 1 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Domates güvesine çözüm ‘ışık tuzak’

HIZLI YORUM YAP

0 0 1 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x