a

TMO, fındık alımına başladı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından fındık alımına başlanıldı.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde İstişare Toplantısı düzenlendi.

Toplantının ardından fındık alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) İnebolu’daki geçici alım merkezi ziyaret edildi.

“20 gün içinde üreticilerin banka hesabına ödemesi yapılacak”

Aw716527 04

Toprak Mahsulleri Ofisi eksperi ve İnebolu Geçici Alım Merkezi Müdürü Ayşe Cücülü fındık alım aşamaları ve kriterleri hakkında bilgi vererek, “Fındık eksperlerince değerlendirilen fındık en az yüzde 40 randıman, en fazla yüzde 6,5 nem, yüzde 5 çatlak, kırık ve yüzde 3 çürük bozuk alınabilirken yüzde 50 randımanda Giresun kalitede 53 TL, levant kalitede 52 TL, sivri fındıkta 51 TL ve standart dışı fındıklar ise 46 TL fiyat oluştu. 20 gün içinde üreticilerin banka hesabına ödemesi yapılacak. Oluşan fiyata yüzde 2 stopaj haricinde kesinti uygulanmayacak. 1 yıllık emeğin ürünü olan fındığın doğru kurutulması ve depolanması alımda üreticinin mağdur olmaması ve üründe aflotoksin oluşumunun ekonomik kayıp yanı sıra gıda güvenirliği açılarından da önemlidir. İlk kez yeni bir sınıf olarak standart dışı fındık alım fiyatı açıklanmış olup gelecek yıllarda badem fındık çeşidinin tombul fındıktan ayrı toplanmasını da isteyeceğiz” dedi.

Aw716527 03

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çiftçiler dikkat: Anız yakanlar 5 yıl tarımsal destek alamayacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x