a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Traktörleriyle faturaları protesto etmek isteyen çiftçilere izin verilmedi

Traktörleriyle faturaları protesto etmek isteyen çiftçilere izin verilmedi

Elazığ’da yüzlerce çiftçi elektrik faturalarındaki yüksek fiyatlardan ve sulama sorunlarından dolayı yaklaşık 40 traktörle DSİ önüne gitmek istedi. Ancak polis ve jandarma buna izin vermedi.

Elazığ’ın Kuzova bölgesine bağlı köylerinde, gelen yüksek elektrik faturaları ve sulama sorunlarından dolayı çiftçiler tepkilerini göstermek amacıyla merkeze bağlı Muratcık köyünden traktörlerle DSİ’ye doğru hareket etti.

Ancak jandarma ve polis merkeze giden yolları kapatarak çiftçilerin DSİ’ye gitmesini engelledi. Çiftçilerin yaya olarak DSİ’ye yürüme talepleri ise kolluk kuvvetleri tarafından reddedildi.

Yapılan istişare sonrasında çiftlerden 10 kişilik bir heyet Elazığ Vali Yardımcısı ve DSİ yetkilileriyle görüşmeye gitti.

Faturaları protesto eden çiftçiler arasında yer alan Coşkun Aykaç şu ifadeleri kullandı:

Vali, DSİ bölge müdürü de dahil ‘ekim yapın’ dediler, ‘suyunuzu vereceğiz’ dediler. Şu anda vermiyorlar. Elektrik faturasını tutturmuşlar. Şu anda kullandığımız elektrik, Türkiye sanayisinde en yüksek kullanılan elektrik. Tarımsal sulama da değil. Sanayide kullanılan en yüksek elektrik.

Traktörlerin hepsi ipotekli

70C174Bd 0D47 42A4 8D5D E1F2E8335B2A

Şu gördüğün traktörlerin hepsi banka borçlu. Hepsinin ruhsatlarını getireyim inceleyin. Hepsi Ziraat Bankası’nda ipotekli. Bugün bunun parası ödenmedi. Yarın şeker fabrikası sana icra koydu. Traktörde gitti ne olacak?

Mazotun litresi 30 TL

Mazotta öyle bugün traktörlerimizi çıkartamadık. Bir köyde sadece 300 traktör var. Mazot yok ya mazotun litresi 30 lira. Adamın gözü kesmiyor ki buraya gelsin, tarlaya gelsin. Bugün mazotun çocuğunu da amcamın oğlu patronundan veresiye alıp geldik.”

Çiftçilerin eylemlerine CHP Elazığ il başkanı Coşkun Çağlar Duran ve yönetimi de destek verdi.

Çiftçilerin başlatmış oldukları eylemi desteklediklerini belirten CHP Elazığ İl Başkanı Coşkun Çağlar Duran ise “Bundan birkaç ay önce ülkede ‘bir karış toprak bırakmayın, ekin’ diyenler bugün gösterilmesi gereken desteği vermiyorlar. Çiftçiler mağdur, maliyetler arttı. Bir an evvel yetkililerin bu duruma el atmaları gerekiyor” dedi.

Kaynak: Sözcü

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Trenin çarptığı 140 küçükbaş telef oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x