a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Türkiye’nin çeltik ambarında ‘beyaz altın’ mesaisi başladı

Türkiye’nin çeltik ambarında ‘beyaz altın’ mesaisi başladı

Türkiye'nin çeltik ambarı olarak anılan ve ülkemiz üretiminin yüzde 50'den fazlasını karşılayan Edirne'de 'beyaz altın' mesaisi başladı.

Edirne’de yağışlardan dolayı bir süre tarlaya giremeyen çiftçi, sulama işleminin ardından çeltik ekim mesaisine başladı.

Edirne’de üretimi en çok yapılan ürün olan çeltiğin ekim süreci toprağın hazırlaması ve mevsim şartlarına bağlı olarak yaklaşık bir ay sürüyor.

“En kaliteli ürünü yetiştirmeye çalışıyoruz”

Bu yıl yağışlardan dolayı ekime biraz geç başladıklarını ve işlerin yaklaşık yüzde 50’sini tamamladıklarını ifade eden üretici Özcan Çetin, “Bu yıl yağışlardan dolayı biraz geç kaldık ama Mayıs ayı içerisinde bitirmeye çalışıyoruz. İnşallah bol bereketli bir yıl olur. Ülkemiz açısından da, çiftimiz açısından da, tüketim açısından da bereketli bir yıl olur. Bu anlamda Trakya pirinçte ülkenin yüzde 50’sini üretiyor. Biz de memnunuz bu oranı daha fazla yukarıya çekmeye çalışıyoruz. En kaliteli ürünü yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

“Gün boyu çamur ve batakla boğuşuyoruz”

Aw898783 03

Sezonun açılmasıyla birlikte çeltik ekimine başladıklarını söyleyen çeltik işçisi Volkan Meşeoğlu, “İşimiz gayet zor. Gün boyu çamur ve batakla boğuşuyoruz. Yılın belli ayları oluyor. Her yıl bu işi yapıyoruz. Daha 10-15 gün ekim devam eder. Biz köylünün tamamına çalışıyoruz. Kimde ne kadar arazi varsa oraya gidip ekim yapıyoruz. Bazen zorlanıyoruz. Çamurun batağın içinde gezmek sırtında çuval taşımak avucumuzla saçmak çok zor” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Dolu yağdı nohut, arpa, ayçiçeği büyük zarar gördü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x