a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Türkiye’nin ilk milli parkında “Bal Ormanı” oluşturuldu

Türkiye’nin ilk milli parkında “Bal Ormanı” oluşturuldu

Türkiye’nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığı Milli Parkı’nda, Orman Genel Müdürlüğü tarafından arıcıların daha kaliteli bal üretimine destek olmak amacıyla “Bal Ormanı” oluşturuldu.

Yozgat’ta daha kaliteli bal üretiminin artırılması ve bölgedeki zengin bitki örtüsünden faydalanarak arıcılık faaliyetlerinin çoğaltılması amacıyla Çamlık Milli Parkı eteklerine, bal ormanı kurularak arıcıların kullanımına açıldı.

Yozgat Valiliğinin talebi ile Orman Genel Müdürlüğünce oluşturulan “Çamlık Bal Ormanı’nda” kovan koyma parselleri, arı içme suyu havuzu ve dikim çukurları açılarak arıcılar bal ormanına yerleştirildi.

400 kapasiteli bal ormanında bakım çalışmalarına başlayan üreticiler ilerleyen günlerde kovan sayılarını artırıp daha fazla gelir sağlamayı düşünüyor.

Çamlık Milli Parkı eteklerinde kendilerine tesis edilen bal ormanına kovanlarını yerleştiren Yozgat Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Mithat Çakıroğlu, zengin bitki florasına sahip bal ormanından daha kaliteli bal elde edeceklerini söyledi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Konya’da buğday rekoltesinde düşüş

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x