a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • “İşletme zararı iki katına çıktı, Türkşeker’i iflasa sürüklüyorlar”

“İşletme zararı iki katına çıktı, Türkşeker’i iflasa sürüklüyorlar”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Türkşeker hakkında, "Bir yıldaki işletme zararını iki katına çıkarmışlar. Adeta Türkşeker’i iflasa sürüklüyorlar" diye konuştu.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği günden beri milli değerimiz olan Türkşeker AŞ’nin son dört yılda işletme faaliyet zararı 851,5 milyon liraya tekabül ediyor” dedi.

Aynı zamanda TBMM KİT Komisyonu üyesi Kaya, 2017’de Türkiye Varlık Fonu‘nda devredilen Türkşeker A.Ş.‘nin mali durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkşeker’de teknik personel sayısı 339’a düştü

Açıklamasında yetişmiş personellerin şirketten ayrıldığına dikkat çeken Kaya, “2014-2021 yılları arasında ziraat, makine ve kimya mühendisleri gibi 462 teknik personeli bulunan Türkşeker’de 2021 yılı sonu itibariyle teknik personel sayısı 339’a düşmüş, 123 teknik personel şirketten ayrılmıştır” diyen Kaya, “Yetişmiş teknik personelin görevine devam etmesi için bir an önce iş güvencesi sağlanmalı, özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır” dedi.

“Geçen ay 400 bin tonluk şeker ithalatına onay verdiler”

184536

“Özelleştirilen 15 şeker fabrikamız yok pahasına elden çıkarılırken; bunun bedeli şekerdeki önlenemeyen fiyat artışlarıyla 85 milyon vatandaşımıza ve pancar üreticilerimize ödetildi” diyen Kaya, şöyle devam etti:

“Türkşeker’in görevi fiyatlardaki oynaklığa hem üretici hem de tüketici lehine müdahale etmekti. Türk Şeker fiyatları frenlemek istedikçe, özelleştirilen fabrikalar şeker fiyatlarını yükselterek piyasada iki farklı fiyat oluşmasına neden oldu ve stokçulara gün doğdu. Yanlışı yanlışla düzeltmek isteyenler son olarak geçen ay 400 bin tonluk şeker ithalatına onay verdiler.

Buradan yetkililere sesleniyorum: Asıl amaç milli değerlerimiz olan fabrikalarımızı ve kurumlarımızı ‘zarar ediyor’ bahanesiyle özelleştirmekse, şunu bilin ki bu yanlışa asla seyirci kalmayacağız!”

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Diamond Casino Heist The Big Con Strategy Full Setup & Execution Guid

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x