a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • TÜSEDAD açıkladı; Çiğ sütün üretim maliyeti yüzde 2,8 düştü

TÜSEDAD açıkladı; Çiğ sütün üretim maliyeti yüzde 2,8 düştü

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Haziran ayına ilişkin soğutulmuş çiğ süt üretim maliyetini açıkladı.

TÜSEDAD, Haziran ayı için bir litre çiğ süt üretim maliyetini 17,22 TL olarak açıkladı, bu fiyat Mayıs ayında 17,71 TL olarak açıklanmıştı. Böylece, Haziran’da aylık bazda çiğ sütün üretim maliyeti yüzde 2,8 gerilemiş oldu.

TÜSEDAD çiğ sütün tavsiye satış fiyatına yönelik ise “Kırsalda üretim yapan çiftçilerimizin kârlı bir üretim döngüsü içinde olması, ülkenin geleceği için vazgeçilemez bir öneme sahiptir. Sürdürülebilir gıda tedariki, kırsaldan kente göçün durması ve kırsalda işgücü bulunabilirliği diğer sanayiler için dünyada rekabetçi olunması bakımından stratejik bir konudur. Sektörü dengede tutacak ve hem et hem de çiğ süt üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatının; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama yüzde 20 kâr ile 20,66 TL/litre olarak açıklanması önerilmektedir” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt tavsiye fiyatı 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere litre başına 14 lira 65 kuruş olarak açıklanmıştı.

TÜSEDAD, maliyet hesaplamasına dair “Derneğimiz maliyet komisyonu; 100 baş sağmal kapasitesine sahip bir işletmeyi baz alıp, günde ortalama 28 litre süt veren sağmallardan oluşan, işletmede doğan erkek buzağıları 4 günlükken satan ve yılda yüzde 20 reforme ineği sürüden çıkartıp bunların yerine de her yıl doğan tüm dişileri besleyerek yetiştirdiği gebe düvelerinin de yıllık sürü yenileme ihtiyacı olan yüzde 20’sini sürüye ekleyip yine işletmede yetişmiş ihtiyaç fazlası geri kalan yüzde 10 gebe düvelerini de piyasada satan ve sağmal kapasitesini böylelikle 100 başta sabit tutan bir işletme için maliyet hesaplamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT

0 0 0 0 0 0
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku
Royal Beahan
Royal Beahan
3 gün önce

For those looking to monetize their content, FlashUpload.cloud offers advanced monetization options. This allows users to maximize their revenue while using a secure and reliable platform. By choosing a premium plan, you can turn your passion into profit and explore new financial opportunities.

Sıradaki haber:

Annesi için yenilediği ev ile kurbanda kazandığı 65 bin lirası kül oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

1
0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x