a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Üniversitede yetiştirilen kekik, üreticilere gelir kaynağı olacak

Üniversitede yetiştirilen kekik, üreticilere gelir kaynağı olacak

Çankırı’da, üniversite kampüsündeki serada, ülkeye katma değeri yüksek olan ürünleri kazandırabilmek için kekik yetiştiriliyor. Üreticilere yol göstermesi amacıyla yapılan kekik üretimi, yetiştiricilere gelir kaynağı olması hedefleniyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı kampüsü içerisinde bulunan Araştırma ve Uygulama Serası’nda, tarımsal ürün yelpazesini genişletebilmek ve ülkeye katma değeri daha yüksek ürünler kazandırabilmek amacıyla kekik yetiştiriciliği yapılıyor.

Aw032690 01

Kekik üretiminin çiftçileri ekonomik açıdan daha iyi şartlara getireceğini belirten Çankırı Karatekin Üniversitesi Gıda ve Tarım Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran, “Yakın tarihlerde geçmiş olan bir projemiz çerçevesinde Çankırı ve bölgemizde tarımsal ürün yelpazesini genişletebilmek, aynı zamanda ülkemize katma değeri daha yüksek ürünleri kazandırabilmek maksadıyla kekik yetiştiriyoruz.

Bu tür sağlık, kozmetik ve uçucu yağ içeriklerinin değerli olması anlamında katma değeri yüksek olan ürünler. Biz de bölgemiz üreticilerine normal şartlarda devam ettikleri ürünlerin yanı sıra, farklı ürünlerin yetiştirilmesine yönlendirmek, ekonomik anlamda daha ideal şartlara getirebilmek ve aynı zamanda bölgemizdeki katma değeri yüksek olan ürünleri kazandırabilmek maksadıyla bu tür ürünlere yöneldik.” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu 

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x