a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Üreticiden markete fiyatta uçurum: Üreticide 2,50 TL markette 18,36 TL!

Üreticiden markete fiyatta uçurum: Üreticide 2,50 TL markette 18,36 TL!

Şubat ayında limon başta olmak üzere birçok üründe üretici ile market arasındaki fiyat farkı dikkat çekici boyutlara ulaştı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu farkın en çok limonda görüldüğünü belirtti.

Üretici ile market arasındaki fiyat farkı en yüksek yüzde 634,4 ile limonda gözlendi. Limonu yüzde 572,2 ile portakal, yüzde 340,1 ile kuru incir ve yüzde 259,3 ile kabak takip etti.

Şubat ayında üreticide 32 ürünün 17’sinde fiyat artışı, 8’inde düşüş ve 7’sinde ise değişim olmadı. En fazla fiyat düşüşü yüzde 41,4 ile kabakta görülürken, en fazla fiyat artışı yüzde 67,3 ile kuru soğanda yaşandı.

Fiyat Değişimlerinin Nedenleri

Bayraktar, fiyat değişimlerinin nedenlerine de değindi. İç Anadolu Bölgesi’nde kuru soğan sezonunun sona ermesi, kuzu etinde arz ve talep değişimi, sebze ürünlerinde dönemsel arz azalması gibi faktörler fiyat değişimlerini etkiledi.

Mazot Fiyatlarındaki Artış

Mazot fiyatlarında yıllık değişimde en fazla artış yaşandı. Bayraktar, mazot fiyatlarının tarımsal üretimi etkilememesi için vergilerin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Tarım 2023’te yüzde 0,2 küçüldü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x