a

VHO’dan mavi dil hastalığı açıklaması

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül bölgede küçükbaş hayvanlarda görülen Mavi Dil hastalığı ile alakalı açıklama yaptı.

VHO Başkanı Ercan Ödül, Mavi Dil hastalığının, ısırıcı ve kan emici bir tür olan Culicoides sinekleri tarafından büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara bulaştırılan viral bir hastalık olduğunu belirtti.

Ödül hastalığın belirtileriyle ilgili, “Hastalık hayvanlarda ani ve yüksek ateşe sebep olmaktadır. Hastalıktan etkilenen hayvanların dudak ve dillerinde şişlik ile birlikte bu bölgelerde siyanotik (mavi) bir görünüm dikkati çekmektedir. Gebe hayvanlarda yavru atımı sıklıkla rastlanan bir belirtidir. Hasta hayvanlarda ağız ve burunda akıntı, çenede şişlik ve topallık gözlenmektedir.” dedi.

“Düzenli olarak vektörel mücadele yapılmalı”

Hastalığın bilinen bir tedavisi bulunmadığına dikkat çeken Ödül, “Hastalık yayılımını önlemek amacıyla hayvancılık işletmelerinde düzenli olarak vektörel mücadele yapılmalıdır. Ayrıca bu tür belirtilerin görüldüğü işletmelerde hasta hayvanların sağlıklı olanlardan ayrılması hastalığın sürüde yayılmasını önleme adına önemlidir.” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Resmi Gazete’de yayımlandı: 2 bin 500 TL’lik destek kararı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x