a

“Yaş çay fiyatı bu yıl en az 15 TL olmalı”

Trabzon'un Of ilçesi Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, çay üreticisinin enflasyon karşısında ezilmemesi için 2023 yılı yaş çay fiyatının en az 15 TL olması gerektiğini söyledi.

Geçen yıl yaklaşık yüzde 75 zam yapılan ve destekleme ile birlikte 7 TL olan yaş çay fiyatında bu yıl nasıl bir atış olacağı merak konusuyken Trabzon’un Of ilçesi Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, çay üreticisinin enflasyon karşısında ezilmemesi için 2023 yılı yaş çay fiyatının en az 15 TL olması gerektiğini söyledi.

Saral, “Malum çay sezonuna az bir süre kaldı ve müstahsillerimizin birinci gündem maddesi açıklanacak çay fiyatı. İnsanlarımız sadece yazın topladıkları çayla bir yıl geçimlerini sağlıyor. Türkiye de üretilen çay iç piyasamıza yetmiyor. Türkiye’nin her ilinde, köyünde, evinde tüketilen bir şey. Ülkemizde her gün milyonlarca bardak çay içiliyor. Biz ülke olarak şanslıyız ki çay bitkisi ülkemizde yetişiyor. Bunun kıymetini bilmemiz lazım. Bunun kıymetini bilirken çay üreticimizin de emeğini dikkate almalıyız.

Gıda maddelerine bakıldığında Türkiye genelinde bu kadar çok tüketilen ve ucuza tüketilen bir gıda yok. Çünkü bir ailenin ayda en az bir kilo kuru çay tükettiğini düşünürsek, çayın kilosu bugün ortalama 70-80 TL olduğuna göre bir ailenin günlük çay tüketim maliyeti 2-3 TL civarında olur. Bu örnek bile üreticisinin bin bir zahmetle ürettiği çayın karşılığını tam olarak alamadığını gösteriyor” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Lise öğrencilerine sera ve atölye desteği

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x