a

Zeytin katliamına elektrik kılıfı reddedildi

Enerji Bakanlığı: “Ülkemizin elektrik ihtiyacı arttı, kaynaklara ihtiyaç var”

Geçtiğimiz günlerde Danıştay, zeytinliklerin enerji ve maden şirketlerinin kullanımına açılmasını öngören yönetmeliğin yürütmesini durdurmuştu.

Açılan davaya itiraz dilekçesi gönderen Enerji Bakanlığı, zeytin ağaçlarının taşınacağını ve madencilik faaliyetlerinin bitmesinin ardından zeytinliklerin eski haline getirileceğini öne sürerken Türkiye Ormancılar Derneği ise “Zeytin ağaçlarının taşınması teknik olarak mümkün değildir. Madencilik faaliyeti bitince o alan tekrar zeytinciliğe uygun olmaz. Kamuoyu yanıltmak isteniyor” açıklaması yaptı.

Talep reddedildi, yürütme durduruldu

Bakanlık avukatlarının karar öncesinde yaptıkları savunmada “2000-2020 yılları arasında ülkemizin toplam elektrik tüketimi 2.67 kat, 2007-2020 arasında da kişi başına elektrik tüketimi 1.4 kat arttı. Bu düzenlemenin ülkemizin artan elektrik ihtiyacını  karşılamaya yönelik olduğu ve kamu yararı amaçladığı görülmektedir.” denildi.

Danıştay 8. Dairesi’ne savunma gönderen Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı avukatları Gülçin Özgür ve Fatma Erdaş, davanın ve yürütmenin durdurulması isteminin reddini istedi. Ancak Danıştay bu talebi reddederek yürütmeyi durdurdu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Tarım bakanından 2023 müjdesi: “Kendi gübremizi üreteceğiz!”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x