a
  • Çiftçi TV
  • Tarım
  • Çanakkale’de domates hasadı sancılı başladı: Tarlada ucuz, zincir marketlerde 10 katına satılıyor

Çanakkale’de domates hasadı sancılı başladı: Tarlada ucuz, zincir marketlerde 10 katına satılıyor

Çanakkale’de domates hasadı sancılı başladı: Tarlada ucuz, zincir marketlerde 10 katına satılıyor. Aracılar tarladaki domatesi 70 kuruştan almak istiyor, bazı üreticiler ürünü tarladan toplamıyor.

Çanakkale’de domates hasadı sancılı başladı: Tarlada ucuz, zincir marketlerde 10 katına satılıyor. Aracılar tarladaki domatesi 70 kuruştan almak istiyor, bazı üreticiler ürünü tarladan toplamıyor.

Tarladaki ürünü 70 kuruştan almak isteyen aracılara tepki gösteren bazı çiftçiler, masrafları karşılanmadığı gerekçesiyle ürünleri tarlada bıraktı. Tarlada ucuz olan domatesin fiyatı, zincir marketlerde neredeyse 10 katına satılıyor.
Kendine has kokusu ve tadıyla meşhur Çanakkale domatesinin hasat dönemi sancılı başladı. Girdi maliyetlerinin artmasına rağmen çiftçinin domatesini 70-80 kuruş bandında almak isteyen aracılara, üreticiler tepki gösteriyor. Domatesin maliyetinin kilo başına 1.80 kuruş ile 2 lira olduğunu öne süren çiftçiler, emeklerinin karşılığını alamadıklarını ifade ediyor. Hal böyle olunca bazı üreticiler ektiği domatesi toplatmayarak tarlada bırakıyor.

domates 1

“Emeğimizin karşılığını alamıyoruz, çok mağduruz”
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Ağaç köyünde 8 yıldır domates ve birer üretimi yapan çiftçi Mehmet Saçık, “Çok sıkıntılar yaşıyoruz. Bu domatesin masrafı bize aşağı yukarı 1.80 kuruş ile 2 lirayı buluyor. Bizden tarladaki domatesi 70-80 kuruşa almaya çalışıyorlar. Bunun için biz bu çiftçilikten vazgeçeceğiz. Bu bize aşırı külfet ve zarar veriyor. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Şurada eşimle birlikte çalışıyoruz. Malımızla, canımızla gece gündüz uğraşıyoruz. Attığımız gübrenin parasını alamıyoruz. Kendimize ‘acaba bu sene olur mu’ diye soruyoruz ama ne demişler, ‘çiftçinin karnını yarmışlar, seneye demişler’ bizimki de o hesap, bu konularda çok mağduruz” dedi.

domates 3

Çanakkale domatesi üreticisi gerçek değerini kazanamıyor”
Başkan Pehlivan açıklamasının devamında, “Çanakkale domatesi kendine has bir üründür. Rüzgarı, Kazdağları’nın iklim yapısıyla ve florasıyla bir farkındalık oluşturmaktadır. Çanakkale domatesi, Kumkale Ovası’ndan bir dalgayla başlar, Koşuburnu ve Bayramiç’in eteklerinde üretilir. Bu domates yaklaşık 15-20 gün önce tezgahlarda yerini almaya başladı. Çanakkale domatesi üreticisi gerçek değerini kazanamıyor. Bunun sebebi, kendi oluşturmuş olduğu marka değerinin yüksek, ürün fiyatının ise düşük olmasıdır” ifadelerine yer verdi.

domates 5

Kaynak: İHA

0 0 0 0 0 1
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Minikler harçlıklarıyla fidan kampanyasına bağışta bulundu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 1

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x